علت نگرانی دوم خردادی ها از جلوگیری از کاندیداتوری خاتمی ؟

مرحوم هاشمی‌رفسنجانی در خاطرات روز بیستم شهریور خود در مورد دیدار مهمش با حسین مرعشی، نماینده کرمان نوشته‌است. در این دیدار مساله کاندیداتوری دوباره سید محمد خاتمی برای انتخابات مطرح شده و از موضع رهبری در این خصوص صحبت به میان آمده‌است.

علت نگرانی دوم خردادی ها از جلوگیری از کاندیداتوری خاتمی ؟
صفحه اقتصاد -

پایگاه اطلاع رسانی خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطرات مرحوم آیت الله هاشمی در بیستم شهریور ماه سال ۱۳۷۹ را بازخوانی کرده است.

در خاطرات این روز مرحوم آیت الله هاشمی آمده است؛

برای افتتاح سمینار «خورشید ولایت» که برای توجیه برنامه‌های سال امیرالمؤمنین، برای مسئولان برگزار شده، به مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما رفتیم. آقایان [علی] لاریجانی [رئیس سازمان صداوسیما] و [محمود] محمدی عراقی [رئیس سازمان تبلیغات اسلامی] خیرمقدم گفتند و گزارش برنامه‌ها را دادند و پذیرفتند، در نیم سال اول، کار قابل توجهی نشده است؛ امید دارند که در نیمه دوم سال جبران شود. من هم سخنرانی مفصلی کردم و گفتم، باید ادبیات مناسب زمان را انتخاب‌کرد و چند بخش زندگی علی(ع) کودکی و نوجوانی و مهاجرت به مدینه و لیله‌المبیت، بردن فواطم به مدینه و افتخارات جهادی و قهرمانی‌ها و سپس صبر عظیم ایشان پس از پیغمبر(ص) و مشکلات دوران حکومت و تخریب شخصیت ایشان، توسط بنی‌امیه و ...، همگی باید مورد توجه الگویی و حجت خدا باشد.

پیش‌ازظهر آقای حسین مرعشی [نماینده کرمان] آمد. گفت، دوم خردادی‌ها نگران برخورد احتمالی رهبری و جلوگیری از نامزدی آقای خاتمی شده‌اند که رهبری در ملاقاتی با مدیران اطلاعات گفته‌اند، ریشه فتنه را به زودی می‌کَنند و به همین خاطر چفیه به‌گردن می‌اندازند و نیز از مسائل خبرگان و صحبت‌های من در نمازجمعه. گفتم، بی‌جهت نگران‌اند؛ اگر فتنه‌ای نکنند، وضع به همین صورت می‌ماند. گفت، مسئله استقبال ضعیف از آقای خاتمی [رئیس‌جمهور، در بازگشت از سفر نیویورک] هم بین آنها مسئله‌ساز شده است. بعضی از اول مخالف بودند و بعضی فکر می‌کردند که با جمعیت انبوهی، خیابان‌های تهران را پُر می‌کنند، مثل استقبالی که از [محمد] مصدق شد، ولی به خاطر کمی جمعیت نگران شده‌اند و آن هم افرادی بوده‌اند که شعارهای انحرافی می‌داده‌اند و آقای خاتمی با انتقاد از آوردن مردم، حساب خودش را جدا کرده، ولی بعضی می‌دانند که اطلاع داشته.

آقای [علی] لاریجانی [رئیس سازمان صداوسیما] هم صبح گفت، ابتدا فشار زیادی داشتند که مستقیم مراسم را پخش کنیم، ولی با کمی جمعیت و شعارهای انحرافی، منصرف شدند و خواهش‌ کردند که پخش نشود. روزنامه‌های امروز هم از این استقبال انتقاد کرده‌اند؛ حدود دو هزار نفر آمده بودند. ضمناً بعضی رسانه‌های غربی هم شروع به انتقاد از مواضع ضعیف ایشان در اجلاس [مجمع عمومی سازمان ملل] در مورد آزادی کرده‌اند. عصر مصاحبه مفصلی دربارۀ جنگ با صداوسیما، برای جوابگویی به شُبهات داشتم.

بحران گرانی سوخت در فرانسه رو به کاهش است، ولی در انگلیس و آلمان، شروع شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

صفحه اول روزنامه ها

قیمت لحظه‌ای سکه و طلا

قیمت لحظه‌ای ارزها