رئیس مجلس شورای اسلامی:

بخش قابل توجهی از اقتصاد ما خصولتی است

صفحه اقتصاد: رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز ۸۰ درصد اقتصاد ما دولتی است، عنوان کرد: ای کاش واقعا دولتی بود، اما بخش قابل توجهی از اقتصاد ما خصولتی

بخش قابل توجهی از اقتصاد ما خصولتی است

صفحه اقتصاد : رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز ۸۰ درصد اقتصاد ما دولتی است، عنوان کرد: ای کاش واقعا دولتی بود، اما بخش قابل توجهی از اقتصاد ما خصولتی است که بسیار مشکلات ما را افزایش می دهد. جاهایی که خواسته ایم اقتصاد را به محرومان داده و مردمی سازی کنیم، بسیار بد عمل کرده ایم.

به گزارش ایسنا به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پنجمین دوره مدرسه پارلمانی با موضوع «جایگاه، ساختار و کارکرد کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در افق کارکرد نظارتی مجلس» که صبح امروز (پنجشنبه، ۴ اسفند ماه) به همت مرکز تحقیقات اسلامی قوه مقننه و کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل عباس(ع) گفت: خوشحالم که این توفیق نصیب بنده شد و این فرصت را یافتم تا دقایقی در محضر شما باشیم که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، نمونه ای از جلسات حلقه های میانی در ساختار نظام جمهوری اسلامی است.

حضرت امام(ره) نگران آینده دور انقلاب در حوزه مسائل اقتصادی بودند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: متأسفانه چنین جلساتی که برگزار می شود یا درِ گوشی است و یا بسیار مفصل و عمومی است و جنبه های تبلیغی دارد که البته به جای خود ارزشمند است. جلسات از این جنس که با یکدیگر گفتگو کرده و سر موضوعات بحث کنیم باید ادامه یابد و خروجی این جلسات نباید در گوشه ای خاک بخورد.

وی افزود: حضرت امام (ره) در نشستی با اصناف اصفهان در قم به حوزه اقتصاد تأکید و به کارخانه داران و تولیدکنندگان می فرمایند به کارگران رسیدگی شود. ایشان می گویند اگر شما به دنبال کالا هستید و منفعت می خواهید، کارگران قانع هستند و با راضی کردن آنها ثمره مادی و معنوی دریافت می کنید. بعد از آن تذکر مهمی برای اقتصاد داده و گفته اند من نگران آینده دور انقلاب در حوزه مسائل اقتصادی هستم.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه فهم از این صحبت امام(ره) این است که بحث یک ماه ویکی دو سال نیست بلکه بحث دهه های آینده است، عنوان کرد: توصیه ایشان به اصناف و کارخانه داران اصفهان است که از هم اکنون برای اقتصاد چاره اندیشی کنید که اگر این مسائل حل نشود و مردم گرفتار آن باشند، مردم از انقلاب و اسلام گذر کرده و رد می شوند. ایشان می فرمایند اگر دیدید این شرایط پیش آمد و مردم از اسلام و انقلاب گذر نکردند تنها یک دلیل دارد و آن این است که خداوند به خاطر امام حسین(ع) به ما رحمی کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان بر همین اساس تصریح کرد: اگر می خواهیم شرع و عقل را در اداره کشور رعایت کنیم، حضرت امام(ره) با صراحت در این خصوص فرموده اند دولت ها حق دخالت در اموری که مردم می توانند انجام دهند را ندارند و در حوزه اقتصاد می فرمایند شرعا حق ندارند. اکنون سوال این است که ما کدام یک از اینها، شرع، عقل یا قانون را رعایت می کنیم؟

قالیباف در ادامه این نشست با بیان اینکه امروز ۸۰ درصد اقتصاد ما دولتی است، عنوان کرد: ای کاش واقعا دولتی بود اما بخش قابل توجهی از اقتصاد ما خصولتی است که بسیار مشکلات ما را افزایش می دهد. جاهایی که خواسته ایم اقتصاد را به محرومان داده و مردمی سازی کنیم، بسیار بد عمل کرده ایم.

بقای انقلاب اسلامی بدون حضور مردم زیر سؤال است

رئیس قوه مقننه با اشاره به تاریخ ۴۴ ساله انقلاب و تجربه این دوران عنوان کرد: اگر کار موفقی را بدون حضور مردم در این دوره سراغ دارید بگویید. هر کجا اقدام افتخارآمیزی داشتیم جایی بوده که مردم به میدان آمده‌اند و جایی که خطی روی مردم کشیده و آنها را ندیدیم، هزینه ها کرده و تلاش ها کرده ایم اما هیچ خروجی نداشته ایم و این تجربه ما است.

وی همچنین با بیان اینکه باور ما این است که بقای این انقلاب بدون حضور مردم زیر سوال است، بیان داشت: تداوم انقلاب و استحکام نظام جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام سیاسی برخاسته از اصل مترقی ولایت فقیه و اسلام سیاسی که حضرت امام(ره) آن را برخاسته از فقه پویا پایه گذاری کردند، بدون توجه به مردم امکان پذیر نیست.

نباید روش‌های پیشنهادی اجرایی در حوزه حکمرانی که بر مردم مبتنی نیست را بپذیریم

قالیباف با اشاره به تجربیات خود در حوزه کاری ابراز داشت: در حوزه کاری و حکمرانی اگر روشی برای اجرا پیشنهاد می شود که مبتنی بر مردم نباشد، نباید آن پیشنهاد را پذیرفته و اجازه آغاز کار بر اساس آن را بدهیم. زمانی که از مردم صحبت می کنیم باید همه مردم به معنای همه اقشار از نخبگان تا پایین ترین سطح دیده شده و بدانیم هر کسی در جای خود نقش کلیدی دارد. نباید بگوییم صرفا با نخبگان، جوانان و آقایان کار داریم بلکه با همه به لحاظ سنی، جنسیتی و تخصص کار داریم و جامعه به همه اینها نیازمند است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه ما پیش از انقلاب تجربه چنین نوع حکمرانی با تشکیلات یک حکومت اسلامی به این شکل را نداشته ایم، گفت: یکی از نعمت هایی که ما به آن توجه نمی کنیم این است که خداوند عمر ما را در این مقطع از زمان قرار داده و زمانی به دنیا پا گذاشته و تنفس می کنیم که در سایه یک نظام اسلامی به جای یک نظام طاغوتی هستیم که باید شکر آن را به جای بیاوریم و مهم ترین شرط این شکرگذاری این است که حکمرانی این نظام را به صورت کارآمد درآوریم.

کوتاهی، نقص و کم‌کاری‌های جدی در حوزه حکمت نظری و حکمت عملی داریم

وی در ادامه یادآور شد: به جرأت می گویم حداقل از ابتدای دهه ۷۰ یعنی حدود ۳ دهه هر کجا فرصت پیدا کردم صحبت کنم به این موضوع تأکید کردم که حداقل یک کار را باید انجام دهیم که آن کارآمدی دین در اداره جامعه است و این بزرگ ترین تبلیغ، اثرگذاری و وفاداری به خون شهدا، امام شهدا و اهل بیت(ع) است و اگر نتوانیم این کار را کنیم بیشترین ظلم را کرده ایم.

قالیباف همچنین با یادآوری این مطلب که امروز در حکمت نظری و حکمت عملی کوتاهی ها، نقص ها و کم کاری های جدی داریم، عنوان کرد: آیا امروز بعد از ۴۴ سال نباید یک نظریه غالب که مبنای همه تصمیم گیری هایمان در دولت در حوزه اقتصاد، فرهنگ و سایر حوزه ها باشد، داشته باشیم تا دچار مشکلات و آسیب های فعلی با وجود ظرفیت هایی که داریم نشویم که ظرفیت ها از دست نرود و فرصت سوزی نشود؟!

رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه در جاهایی باورمان در حوزه سنت های الهی تردیدآمیز می شود اظهار داشت: هرگاه اسلام ایستاد، در برابر آن احزاب نیز محکم ایستاده و همواره مؤمنان در اقلیت بودند و سنت الهی نیز این است که خداوند به اقلیت پیروزی را می دهد که البته با سختی و مشقت همراه است. ما باید این را باور کنیم و دوران دفاع مقدس نیز مصداق روشن آن است. پیامبران نیز در دوران خود همین گونه بوده اند و عموما مردم عادی، مستضعفان و محرومان اطراف پیامبران جمع می شدند و این ثروتمندان نبودند که از آنها حمایت کنند.

زمانی یک دانشگاه و نهاد پژوهشی مؤثر است که ارتباط خود را با جامعه برقرار کند

وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه امروز بخش های دولتی برای خود کار می‌کنند و دانشگاه ها نیز برای خود کار می کنند، افزود: دانشگاهی آثار مثبتی دارد و استاد، دانشجو و جامعه از آن منفعت می برند که با مردم و کار تخصصی خود در جامعه به صورت مستقیم وصل شده است.

رئیس مجلس در ادامه تصریح کرد: دانشکده ای که اینگونه است از همان مقطع کارشناسی، دانشجویان خود را به گونه‌ ای توانمند می کند که از همانجا هم شغل دارند و هم در جامعه موثر هستند و استاد آن نیز موثر، مفید و باسواد است. در حوزه پتروشیمی، راه آهن، مکانیک و هوافضا دانشگاه های متعددی وجود دارد که باید دید کدام موفق و کدام ناموفق است. ما تجربه کرده ایم زمانی که ارتباط یک نهاد پژوهشی با جامعه برقرار شود، بسیار موثر است البته نباید انتظار داشت همان ابتدا یک پروژه قابل توجهی از سوی آن شکل بگیرد.

حکمرانی صحیح حاصل تشخیص علمی و تصمیم سیاسی است

قالیباف ادامه داد: زمانی که در نیروی هوایی بودم، وقتی تحقیقاتی انجام می شد صرفا در جمع محدودی بود و هرگاه می خواست این جمع باز شود، به دلایل متعدد جلوی آن گرفته می شد. این در حالی است که تحول عظیم جایی اتفاق افتاد که متخصصان جوان درگیر آن شدند و باعث شد امروز جزء ۵ قدرت برتر دنیا در حوزه موشکی و هوافضا در ابعاد مختلف خودش باشیم. این اتفاق از زمانی افتاد که حلقه بسته، شکست و باز شد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با اشاره به زمان حضور خود در ناجا عنوان کرد: آن زمان این سوال برای من مطرح بود که پلیس اسلامی چیست؟ مشخصات این پلیس باید ارائه می شد تا آن را به عنوان زیربنا قرار دهیم. البته باید گفت هیچ چیزی در این خصوص دست من را نگرفت تا ببینیم مبنای یک پلیس اسلامی چیست چرا که باید بر مبنای نتیجه کارهای علمی و تخصصی تعریف می شد.

وی در ادامه با بیان اینکه برای حکمرانی و اداره جامعه، باید تشخیص علمی و تصمیم سیاسی یکدیگر را ملاقات کنند، یادآور شد: تشخیص علمی مهم است. وقتی از مدیریت اسلامی و غیراسلامی صحبت می کنیم یعنی مدیریت اسلامی باید به صورت دقیق تدوین شود که بر اساس آن شایسته سالاری، شایسته گزینی و شایسته پروری شکل بگیرد.

حق نداریم تصمیمی در حوزه اقتصاد بگیریم که مردم در آن حضور ندارند

قالیباف در ادامه با بازگشت به صحبت پیشین خود بیان کرد: اگرچه آن زمان مبنای پلیس اسلامی را دریافت نکردم اما تجربه کردم پلیس بدون مردم نمی شود لذا نخستین کاری که کردم که گفته می شد جزء محالات است، این بود که کار را بر ۱۱۰ متمرکز کردم. اگرچه این اقدام یک هوشمندسازی بود اما در قالب عملیاتی به آن نگاه نکردم بلکه قصد داشتم حضور مردم در کلانتری ها کم شده و روال کار تسریع شود لذا مردم ۱۳ ماه بعد از حضور بنده در ناجا توانستند از طریق ۱۱۰ مسائل خود را مطرح کنند و همین همه موضوعات را تغییر داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از این رو می گویم امروز حق نداریم در حوزه اقتصاد تصمیمی بگیریم که مردم در آن حضور ندارند و باید آن را کنار بگذاریم، هرچند آن طرح، بهترین باشد. باید نظریه دولت را درست تدوین کنیم و این فقط در نظریه اقتصادی نیست بلکه در همه جای آن است.

وی در ادامه با اشاره به کلام حضرت آقا در سال ۹۶ که فرمودند اگر مردم به صندوق رأی پشت کنند، مصیبت بزرگی برای کشور است، عنوان کرد: ایشان رأی مردم را حق الناس دانسته و معتقدند این رأی به نظام مشروعیت می دهد. ما صرفا به دنبال رأی مردم نیستیم بلکه اساس حکومت برای مردم است، مردم حق نظارت دارند و برای همین منظور نیز همان زمان سامانه ۱۹۷ را در ناجا پدید آوردیم.

ما در خانه ملت باید حنجره مردم باشیم

قالیباف در ادامه تأکید کرد: از آقای پژمان فر می خواهم به گزارش های مردمی رسیدگی شده و این موضوع ساماندهی دقیق شود که بخشی از نظارت مردمی است. مجلس، خانه ملت است و ما اساسا باید حنجره مردم باشیم که اگر غیر این را انجام دهیم بی انصافی کرده ایم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با انتقاد از اینکه تصور می کنیم برای انجام هر کاری نیازمند اختیار و پول هستیم، گفت: اگر دیدید هر مدیری در هر کجا که مشغول شد، پول و اختیار مطالبه کرد باید مطمئن باشید این فرد عرضه ندارد و اگر این ها را هم به او بدهید از بین می برد. کسی که کاربلد باشد و کار مبتنی بر مردم انجام دهد به پول و اختیار نیاز ندارد و اگر کار را با مردم شروع کند، دو گوهر پول و اختیار در آن به خودی خود وجود دارد.

آشنایی مردم با حق و حقوق خود نخستین گام آگاهی‌بخشی به مردم در حوزه حکمرانی

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه باید بدانیم مردم را از ابتدا درباره کدام موضوع آگاه کنیم، خاطرنشان کرد: اولین چیزی که در آگاهی بخشی به مردم در حوزه حکمرانی مهم است، این است که مردم به حق و حقوق خود آشنا باشند و بدانند باید از چه کسی مطالبه کنند. هر کسی حق خود را خوب شناخت، ناگزیر است در نقطه مقابل وظیفه خود را نیز بشناسند یعنی می فهمد که چه چیزی را نباید مطالبه کند. اما گاهی برعکس عمل می کنیم و اول وظیفه را می گوییم اما اگر اول حق مردم را بگوییم ناخودآگاه وظایف خود و چیزهایی که نباید مطالبه کنند را نیز خواهند شناخت.

رئیس قوه مقننه در ادامه اولین خروجی این آگاهی بخشی را بازگشت بزرگ ترین سرمایه اجتماعی به نام اعتماد دانست و افزود: با این اقدام، اتفاقی نمی افتد که زمانی برسد دولت به مردم و مردم به دولت به معنای عام اعتماد نداشته باشند. اتفاق بزرگ دیگری که در جریان این اعتماد رخ می دهد نیز این است که مشارکت معناداری به معنای حضور مردم در همه ابعاد، سنین و شقوق نیاز جامعه اتفاق می افتد و اگر این مشارکت رخ دهد خروجی آن حتما عدالت و پیشرفت در آن جامعه خواهد بود لذا باید این مسائل را تنظیم کرده و پیش ببریم اما متأسفانه اینگونه رفتار نمی کنیم.

قدرت حل مسأله را داریم اما گره کار از ضعف، ناتوانی و بی انضباطی باقی مانده است

وی در ادامه با بیان اینکه امروز به گونه ای عمل کرده ایم که با صراحت می گویم نتیجه آن این شده که در برخی جاها قدرت حل مسأله را از دست داده و مشکل را از نقطه ای به نقطه دیگر برده ایم، عنوان کرد: ما در کشور قدرت حل مسأله داریم اما از ضعف، ناتوانی، ندانم کاری، گاهی از بی انضباطی و بی تقوایی این نتیجه به وجود آمده که گره های کاری مانده است. علم بدون اخلاق و اخلاق بدون علم، جامعه را متوازن، متعادل و مبتنی بر عدالت پیش نمی برد. مثلا علم که به دست آمریکایی ها و صهیونیست ها بیفتد با یک بمب همه را می کشند.

تبلیغات دشمن نقاط قوت ما در حوزه خدمات عمومی را به نقطه ضعف تبدیل می‌کند

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه حوزه و دانشگاه باید با همکاری هم این موضوع را به تمام معنا پیش ببرند، اظهار داشت: بزرگان ما از ابتدای انقلاب بر وحدت حوزه و دانشگاه تأکید کرده اند اما صرفا به خاطر یک تفکر سیاسی از این موضوعات دوری کرده ایم لذا اگر حکمرانی را اصلاح نکنیم تردید نکنید که از خود بازتولیدهایی خواهد داشت که نهاد مقدس جمهوری اسلامی که برخاسته از نظریه ولایت فقیه است آسیب می بیند. اگر جمهوری اسلامی آسیب ببیند، نظریه ولایت فقیه آسیب می بیند و اگر کارکرد ما در حوزه حکمرانی به درستی انجام شود روز به روز نهاد جمهوری اسلامی تقویت شده و این نظریه بیشتر خود را نشان می دهد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: امروز گام اول این است که حداقل در خدمات عمومی گام برداریم که در جاهایی گام های خوبی برداشتیم اما دشمن به گونه ای تبلیغ می کند که نقاط قوت ما را نیز تبدیل به نقطه ضعف می کند چرا که در جاهایی ضعف هایی از خود نشان داده ایم که دائما این ضعف ها را شبیه سازی و تکرار می کند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه تشکیلات حاضر، به عنوان حلقه های میانی که مد نظر حضرت آقا است باید نوک پیکان را به سمت اصلاح ساختار دولت و سمت دیگر را به سمت مردم برده و آنجا را شکل دهد، بیان داشت: از این رو ارزش این نشست ها را باید قدر دانسته و بستر آن را فراهم کرده و توسعه داد البته زمان هم برای ما بسیار مهم و اساسی است و مطمئن باشید نگرانی دشمن نیز از ما در همین پیشرفت علمی و وحدت مردم است.

قالیباف با بیان اینکه قدرت ما به قلب مردم است که اگر قلب مردم با ما تپید کار ما درست می شود و اگر نتپید کار ما خراب می شود، ابراز داشت: در راهپیمایی ۲۲ بهمن دیدید که بعد از ۳ سال که راهپیمایی برگزار شد، مردم چگونه با شکوه حاضر شدند که نشان می دهد چقدر امام(ره) و انقلاب را دوست دارند اما وقتی مسئولان را می دیدند انتقاد می کردند.

وی ادامه داد: من در ۲۲ بهمن امسال در دمای منفی ۸ درجه در تبریز حضور داشتم؛ مردم از ساعات ابتدایی صبح بودند و تا آخر سخنرانی نیز جمعیت حضور داشت لذا مردم انقلاب را دوست دارند اما از مسئولان انتقاد دارند که باید از طریق همین نشست ها در حلقه های میانی آنها را بررسی و پیگیری و برطرف کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: چندین سال است حضرت آقا طی جلساتی با خواص، درباره این نشست های حلقه های میانی تأکید کرده اند که امیدوارم این عَلَمی که برداشته اید را محکم جلو ببرید.

قالیباف رئیس مجلس در پایان این مراسم به همراه نصرالله پژمان فر رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی، حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود و عطاءالله رفیعی آتانی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی از کتاب تعامل شرع و قانون و تأثیر آن بر نظام قانونگذاری، نوشته محمد رجبی از نخبگان این مرکز تحقیقاتی رونمایی به عمل آورد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

نظرسنجی

کدام یک از کاندیداهای زیر در انتخابات ریاست جمهوری رای می آورند؟

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان