منطقه آزاد قشم

قشم می‌تواند به محل تولد تمدن نوین دریایی و اقیانوسی ایران تبدیل شود

رئیس صنایع دریایی کشور گفت: با توجه به ظرفیت‌های فراوان قشم در حوزه صنایع دریاپایه، این جزیره جهانی می‌تواند به محل تولد تمدن نوین دریایی و اقیانوسی ایران تبدیل شود.

قشم می‌تواند به محل تولد تمدن نوین دریایی و اقیانوسی ایران تبدیل شود
صفحه اقتصاد -

 محمد مهدی سالاری در نشست خبری نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریا محور ایران که در سالن مرکز بین‌المللی رشد برگزار شد، اظهار کرد: رهبرمعظم انقلاب ظرفیت‌های دریایی کشور را در پنج عرصه شامل پسکرانه، کرانه، جزایر، آب‌های داخلی، اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد دنیا بیان کردند و این حق مردم ماست که سهم خودشان را از  اقاینوس‌ها و آب‌های آزاد بدست آورند.

وی با تاکید بر اینکه جزایر به عنوان یکی از عرصه‌ها نقش مهمی دراین ساست‌گذاری بر عهده دارند، افزود: پسکرانه اغلب جزایر کلیدی ما قشم است و اگر سخن از توسعه جزایرمی کنیم چاره‌ای جز توسعه همه جانبه قشم نداریم تا این جزیره بتواند در پشتیبانی دیگر جزایر ایفای نقش کند.

به گفته رئیس صنایع دریایی کشور، افق ما ایجاد قطب‌های اقتصادی در منطقه و در دنیاست که سند چشم انداز از ما خواسته و باید قطب‌های اقتصادی ایجاد کنیم که همانند سنگاپور، هنگ کنگ و شانگهای در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشند.

او یادآورشد: در شرایط کنونی کارخانجات زیست دریایی به شدت در حال گسترش م تولید مواد ارزشمند با روش‌های زیست محیطی هستند و از ورود به روش‌های مکانیکی و پر هزینه در خشکی که عوارض زیست محیطی زیادی دارند، بشدت خودداری می‌کنند . 

سالاری ادامه داد: برای جبران عقب مناندگی‌ها چاره‌ای جز رویکرد به موضوعاتی در پایه نداریم نباید تمرکز ما فقط روی لجستیک یا بر روی نفت و گاز و پتروشیمی باشد.

وی با تاکید به ظرفیت‌‌های مهمی که در جزیره قشم وجود دارد، بیان داشت: در جلسه دهم شورای عالی صنایع دریایی که برای اولین بار توسط رئیس جمهوری برگزار شد مصوبه ای داشتیم که در آن برنامه های ملی اقتصاد دریا محور در حوزه‌های تخصصی دریا و زنجیره‌های مختلف دریایی تدوین شد و برای اجرا در دستور کار قرار گرفته است.

سالاری گفت: شورای عالی صنایع دریایی و دبیرخانه آن با همکاری ذی‌نفعان، این برنامه را شروع کرده و چار چوب نظری و الگوی توسعه دریا محور را در این شورا با نام الگوی 360 درجه تدوین کرده‌اند.

او با تاکید بر اینکه الگوی 360 درجه سه رکن دارد، اعلام کرد:  رکن اول آن توجه به زنجیره‌های ارزشی از مسیر صنایع مختلف از جمله شیلاتی، بندری، دریانوردی و لجستیک دریایی، کشتی سازی، استصال آب و انرژی‌های نوین دریایی، نفت و گاز دریایی، صنایع مرتبط با خدمات و پشتیبانی دریایی همچون بانکرینک، لجستیک، خدمات تجاری دریایی همانند بیمه، بانک آفشور، خدمات بازرسی و فناوری‌های مرتبط با محیط زیست دریایی و خدمات و صنایع مرتبط با حوزه دفاعی و امنیتی مربوط می‌شود.

به گفته رئیس صنایع دریایی کشور، در رکن دوم زیرنظام‌های توسعه یا الگوی 360 درجه مورد توجه قرار گرفته و ما باید به زیرنظام های توسعه از قبیل توسعه در سرمایه‌های انسانی، منابع انسانی، توسعه حکمرانی زیر نظام‌های مرتبط با تامین مالی، بازار، فرهنگی، اجتماعی، فن‌آوری و زیرنظام امور زیربنایی و زیرساختی توجه ویژه داشته باشیم.

او گفت: رکن سوم به عنوان آمایش جغرافیایی مورد تاکید مقام معظم رهبری نظام است و مجموع این سه رکن الگوی 360 درجه را تشکیل می‌دهند و ما برای اینکه بتوانیم ثابت کنیم این الگو در راه‌اندازی فضای توسعه دریا محور توانمند است، جزیره قشم را واجد جمیع شرایط دانستیم و نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریا محور ایران را در قشم برنامه‌ریزی کریدم.

شایان ذکر است؛ در این نشست عادل پیغامی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و محمد مهدی سالاری رئیس صنایع دریایی کشور به پرسش‌های مطرح شده از سوی خبرنگاران، پاسخ دادند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان