اگر گوشی موبایلمان را دزدیدند چه کار کنیم؟ |‌ بعد از سرقت گوشی چه اقداماتی باید کرد؟

سرقت گوشی که یکی از رایج‌ترین شیوه های آن موبایل قاپی است، با توجه به افزایش هر روزه قیمت‌ها یکی از پر تکرارترین سرقت‌های روزمره است و گرچه معمولا سارقان موبایل شناسایی نمی‌شوند اما به هر حال این موضوع نباید باعث عدم پیگیری قضایی توسط مالباختگان شود.

اگر گوشی موبایلمان را دزدیدند چه کار کنیم؟ |‌ بعد از سرقت گوشی چه اقداماتی باید کرد؟
صفحه اقتصاد -

اولین کاری که باید بعد از سرقت موبایلتان انجام دهید این است که خونسرد باشید و سعی کنید فورا به خودتان مسلط شوید زیرا آشفتگی طولانی ممکن است به صورت سریالی، بدبیاری‌های دیگری را سبب شود و مشکلتان دو چندان شود. 

در گام بعدی با شماره خود تماس بگیرید. شاید دزد، اهل مذاکره باشد و ماجرا با پرداخت مبلغی پول و پس گرفتن گوشی فیصله پیدا کند. البته این مورد بسیار نادر است اما امتحانش ضرری ندارد.

اقدام بعدی که باید انجام دهید، سوزاندن سیمکارت یا همان مسدود کردن آن است که یا می توانید از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و اپراتورهای تلفن همراه این کار را انجام دهید یا به نحوی با اپراتور خود تماس بگیرید و با اعلام سرقت، درخواست مسدودی کنید.

در مرحله بعد باید اعلام شکایت کنید. مرجع دریافت شکایت شما کلانتری یا دادسرا است. البته اگر به دادسرا بروید بهتر است چون کلانتری هم شکایت شما را به دادسرا می‌فرستد. بنابراین به دادسرای محل وقوع سرقت بروید و با پرداخت هزینه جزئی دادرسی، شکایت خود را ثبت کنید. در دادسرا پس از دریافت شکایت، پرونده‌تان را به یک شعبه دادیاری یا بازپرسی ارجاع می‌دهند. درباره متن شکایت هم نگران نباشید چون در دادسرا واحد ارشاد و معاضدت قضایی مستقر است و خودشان بلدند چه چیزی بنویسند. 

توجه داشته باشید که مدارک لازم برای پیگیری شکایت سرقت گوشی عبارت است از اصل و دو نسخه فتوکپی از فاکتور خرید گوشی، اصل و دو نسخه فتوکپی از شماره سریال پشت کارتن گوشی و اصل و دو نسخه فتوکپی از کارت ملی. با توجه به این مدارک که مورد نیاز است، یادتان باشد که هرگز جعبه موبایل خود را دور نیندازید. 

بعد از اعلام شکایت، معمولا دادسرا نامه‌هایی به اپراتورها برای ردیابی موبایل شما می‌دهد تا به محض روشن شدن گوشی مشخص شود در چه محلی است اما مدتی است سامانه ای به نام «همیاب ۲۴» از سوی معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه راه اندازی شده که با مراجعه به این سامانه و درج مشخصات خود می توانید درخواست ردیابی بدهید.

بهترین کار این است که با استفاده از هندزفری هنگام مکالمه و خارج نکردن گوشی از جیب و کیف در خیابان، مانع از سرقت موبایل خود شوید.

مزایای ثبت و اعلام سرقت در سامانه همیاب۲۴

  • ردیابی ۲۴ ساعته در اپراتورهای مخابراتی
  • اطلاع‌رسانی کشوری به اصناف سراسر کشور جهت جلوگیری از خرید و فروش دستگاه
  • اطلاع‌رسانی کشوری به کلانتری‌ها و بازرسی‌های مرزی جهت جلوگیری از خارج شدن دستگاه از مرزهای کشور
  • جستجو در بین کالاهای پیدا شده

مالباختگان در سراسر کشور می‌توانند جهت فعال شدن فرآیند ردیابی، شماره IMEI گوشی را در سامانه کشوری همیاب۲۴ ثبت نمایند. از این طریق علاوه بر ردیابی گوشی سرقتی در اپراتورهای مخابراتی، با اطلاع‌رسانی کشوری از خرید و فروش و خروج دستگاه از مرزهای کشور جلوگیری می‌شود و بین تمام کالاهای پیدا شده سراسر کشور، کلانتری‌ها و بازرسی‌های مرزی جستجو شده و به شما اطلاع داده می‌شود.

روش های به دست آوردن کد IMEI یا شناسه گوشی های هوشمند

برای به دست آوردن شناسه دستگاه یا کد IMEI روش های مختلفی موجود است. در زیر به توضیح تک تک این روش ها خواهیم پرداخت.

روش اول: بدست آوردن کد IMEI گوشی با شماره گیری کد #06#*

با شماره گیری کد #06#* حتی بدون زدن کلید تماس هم می توان کد IMEI و شماره سریال گوشی را دریافت نمود. این روش متداول ترین و ساده ترین روش پیدا کردن کد IMEI گوشی است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما