قیمت طلا ناگهای زمین خورد! / قیمت هرگرم طلا امروز چقدر شد؟

در این خبر به قیمت طلا امروز چهارشنبه ۱۳ تیر ماه ۱۴۰۳ پرداخته شده است.

قیمت طلا ناگهای زمین خورد! / قیمت هرگرم طلا امروز چقدر شد؟
صفحه اقتصاد -

آخرین قیمت ها از بازار طلا (مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار) را در این گزارش بخوانید. قیمت مثقال طلا ۲۶۰ هزارتومان کاهش پیدا کرده است.

قیمت هرگرم طلای ۱۸ عیار به ۳ میلیون و ۴۷۶ هزارتومان شده است که ۶۲ هزارتومان ارزان شده است. همچنین قیمت طلای ۲۴ عیار نیز ۴ میلیون ۶۳۷هزارتومان است که ۸۰هزارتومان کاهش پیدا کرده است.

قیمت مثقال طلا نیز ۱۵ میلیون و ۶۹هزارتومان است که ۲۶۰ هزارتومان کاهش پیدا کرده است.

قیمت سکه طرح جدید نیز۴۲ میلیون و ۷۵۰هزارتومان شده است.

قیمت سکه طرح قدیم نیز ۳۹میلیون هزار تومان است.

گفتنی است این تغییرات قیمت مربوط بازه زمانی ۱۰ تا ۱۲ تیر است.

قیمت امروز طلا ۱۲ تیر ۱۴۰۳ در بازار مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار

سقوط ناگهانی قیمت طلا / قیمت هرگرم طلا امروز ۲۶۰ هزارتومان ارزان شد

تبدیل عیار طلا به یکدیگر

در محاسبات طلا برای تبدیل عیار به یکدیگر یا تبدیل مظنه به طلا ۱۸ عیار از عیارهای ۱۰۰۰، ۷۵۰ و ۷۰۵ به جای ۲۴، ۱۸ و ۱۷ عیار استفاده می‌کنیم. چرا که از تقسیم عدد ۱۷ به ۲۴ عدد رند و دقیقی بدست نمی‌آید. اما اعداد ۱۰۰۰، ۷۵۰ و ۷۰۵ دقیق هستند و باعث می‌شوند محاسبات و معاملات ما دقیق باشند. برای نمونه طلای ۷۰۵ دارای خلوص ۷۰.۵ درصد است. ولی ۷۰.۵ درصد از عدد ۲۴ برابر با ۱۶.۹۲ می‌شود. پس یعنی عدد ۷۰۵ برابر با عیار ۱۶.۹۲ می‌باشد. ولی در بازار طلافروشان آن را برابر با ۱۷ عیار می‌شناسند.

علت طرفداری طلای ۱۸ عیار در ایران

عیار طلا در هر کشوری استاندارد خودش را دارد. در کشور ایران پایین تر از عیار ۱۸ نداریم. خرید و فروش عیارهای زیر ۱۸ غیرقانونی و تخلف می‌باشد. معمولاً عیارهای ۱۸، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ در ایران مرسوم هستند و به فروش می‌روند. در شهر یزد از طلای ۲۰ عیار استفاده می‌شود. در استان‌های جنوبی از عیارهای ۲۱ و ۲۲ استفاده می‌شود. دلیل این انتخاب این است که استان‌های جنوبی زرد پر رنگ مورد پسندشان است و به همین خاطر عیارهای بالاتر انتخاب می‌کنند.

چگونه عیار طلا را می‌سنجند؟

امروزه روش‌های گوناگونی برای سنجش عیار طلا وجود دارد. و برای این کار، دستگاه‌های پیشرفته‌ای نیز ساخته شده است که برای سنجش عیار طلا از آن استفاده می‌شود. از مطمئن‌ترین راه‌ها برای سنجش عیار شمش‌های طلا و طلای آبشده، آزمایشگاه ری گیری می‌باشد. برای این کار قسمتی از طلای آبشده را جدا می‌کنند و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا عیار آن را سنجیده شود.

البته روش‌های ساده‌ای نظیر استفاده از سنگ محک نیز وجود دارد. سنگ محک یکی از ساده‌ترین روش‌های سنجش عیار طلا می‌باشد و در اغلب طلا فروشی‌ها وجود دارد. البته کار با آن نیز مهارت خاصی را می‌خواهد. وگرنه در صورت بی احتیاطی طلا آسیب می‌بیند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد