در جلسه با اعضای انجمن سنگ مطرح شد؛

باید سهم صنعت سنگ ایران از بازار جهانی افزایش پیدا کند

مدیر اجرایی طرح احیای معادن گفت: با توجه به ظرفیت‌های حوزه سنگ‌های ساختمانی و تزئینی در ایران و با اذعان به تنوع این محصولات در داخل کشور، بدون شک صنعت سنگ ایران می‌تواند جایگاه مناسبی در بازار جهانی به دست آورد.

باید سهم صنعت سنگ ایران از بازار جهانی افزایش پیدا کند
صفحه اقتصاد -

عباس جرجانی مدیر اجرایی طرح احیای معادن عنوان کرد: با توجه به اینکه تعدادی از معادن تعطیل شده و راکد کشور در حوزه سنگ‌های ساختمانی و سنگ‌های تزئینی هستند، برای بررسی مشکلات این حوزه نیاز به تهیه و تدوین یک نقشه راه برای بهبود وضعیت بازار داریم.

به گزارش روابط عمومی ایمپاسکو، وی با بیان اینکه برای حل مشکلات این حوزه برگزاری جلسات با معدن‌کاران و صاحب‌نظران ادامه خواهد داشت، توضیح داد: گردش مالی حوزه سنگ در کشور ما به نسبت ذخایر بزرگ در این حوزه، بسیار ناچیز است چرا که به زعم فعالان، حوزه سنگ از بخش فرآوری، ماشین آلات و سایر امکانات بی بهره بوده و استفاده نکرده است.

جرجانی تصریح کرد: در این نشست‌ها قرار است به مشکلات سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه سنگ از زبان آنها بپردازیم و با فهرست کردن مشکلات این حوزه هم نقشه راهی دقیق‌تر و هم استراتژی کارآمدتری برای رفع مشکلات در نظر بگیریم.

باید سهم خود را از بازار جهانی سنگ ساختمانی افزایش دهیم

بهرام شکوری رییس انجمن سنگ ایران نیز در این نشست عنوان کرد: حوزه سنگ نیاز به یک فرمانده اقتصاد و تولید دارد تا همه به یک هماهنگی دست پیدا کنند، حوزه‌های منابع طبیعی، محیط زیست، گمرک، بانک مرکزی و ... اگر در هماهنگی قرار نگیرند جز افزایش مشکلات حوزه چیزی به دنبال نخواهد داشت.

شکوری تاکید کرد: سهم ما در صادرات صنعت سنگ در حالی ۱۷۴ میلیون دلار است که گردش مالی این بازار به بیش از ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد.

وی افزود: همچنین ظرفیت صنعت سنگ در کشور ما ۳۰ میلیون تن است در حالی که ما کمتر از ۵۰ درصد آن را استفاده می‌کنیم.

رییس انجمن سنگ ایران با بیان اینکه پتانسیل، علاقه، امکانات مالی و امکان واردات ملزومات حوزه سنگ علیرغم همه مشکلات و تحریم‌ها در بخش خصوصی وجود دارد، اظهار کرد: چیزی که ما در این بخش به آن نیاز داریم حمایت‌های دولتی است و هدف ما از حمایت دولتی کمک مالی و سرمایه‌گذاری نیست.

وی افزود: تنها خواسته ما این است که دولت بستری فراهم کند تا بخش خصوصی با آرامش لازم همه امور را بدون دغدغه به انجام برساند و یک آرامش داخلی برای معدن‌دار و سرمایه‌گذار فراهم کند.

شکوری توضیح داد: اگر خواهان آن هستیم که صنعت سنگ توسعه پیدا کند یکی از راه‌های آن همین عارضه‌یابی‌هاست؛ سامانه‌های متعددی که در حال حاضر با آنها سر و کار داریم یکی از موانع ما هستند.

وی اضافه کرد: همچنین باید بدانیم که کار در همه معادن با یک نسخه راه نمی‌افتد و اگر یک بخش مانند مس نیاز به واردات ماشین آلات صفر کیلومتر دارد، این مساله در بخش صنعت سنگ متفاوت است و کار با ماشین آلات ده یا بیست سال کارکرد هم راه می‌افتد در نتیجه قرار نیست ما به جای صاحبان سرمایه و صاحبان معادن فکر کنیم.

رییس انجمن سنگ ایران با اشاره به اینکه یکی دیگر از معضلاتی که ما در این معادن با آن روبرو هستیم مساله سوخت است، تصریح کرد: درخواست ما از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران این است که نقشه راهی تدوین و طراحی کنید که مختص صنعت سنگ باشد و بتواند تمام موانع و مشکلات داخلی را از سر راه فعالان این حوزه بردارد.

وی تاکید کرد: همچنین من پیشنهادی تحت عنوان «کنسرسیوم صادرات» مطرح کردم که کار آن فقط خرید سنگ نیست و در واقع بستر سازی برای افرادی است که تولید سنگ دارند و کنسرسیوم پلتفرمی را ایجاد می‌کند که در آن سنگ‌های تولید شده را عرضه کنند.

شکوری خاطرنشان کرد: امیدواریم ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه و نوسازی معادن بتواند در حل این مشکلات به معادن سنگ کمک کند و با ادامه این جلسات بتوانیم راه حل‌های منطقی‌تری را با همفکری اعضا به دست آوریم.

حل مشکلات حوزه سنگ دور از دسترس نیست

حسام مقدمعلی معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو در ادامه جلسه ضمن اشاره فهرست وار به مشکلات مطرح شده از سوی فعالان این حوزه گفت: بخشی از مشکلاتی که در این نشست به آن تنها فهرست وار به مواردی که در این جلسه مطرح شد اشاره می‌کنم؛ تدوین یک مدل برای واگذاری محدوده‌های حدود یک کیلومتر مربع از جمله مواردی است که در این نشست به آن اشاره شد و در جلسه‌های بعدی بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

وی افزود: توسعه فعالیت سنگ‌های ساختمانی (ظرفیت سبدی استان‌های مختلف با توجه به شرایط سلیقه‌ای بازار)، مساله برق شهرک‌های صنعتی، واردات ماشین آلات و تدوین یک استراتژی در حوزه سنگ، متفاوت از معادن مس، سنگ آهن و... مسائل مهمی است که با حضور فعالان حوزه در رابطه با آن تدابیری اندیشیده خواهد شد.

مقدمعلی همچنین خاطرنشان کرد: موضوع تشکیل کنسرسیوم صادراتی و ایجاد فرصت‌های صادراتی می‌تواند جذابیت صنعت سنگ را افزایش دهد و البته صنعت سنگ نیز ظرفیت تشکیل این کنسرسیوم را دارد.

گفتنی است نشست بازار حوزه سنگ ساختمان و سنگ‌های تزئینی با حضور عباس جرجانی مدیر اجرایی طرح احیای معادن، حسام مقدمعلی معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، بهرام شکوری رییس انجمن سنگ ایران و تعدادی از روسای خانه‌های معدن استان‌ها و فعالان این حوزه برگزار و مقرر شد برگزاری این جلسات به صورت ماهانه و به منظور پیگیری مسائل تداوم داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد