در چهارمین تالار گفت‌وگوی معاونت سرمایه‌های انسانی و سازماندهی صورت گرفت؛

تبیین و تشریح مالیات تکلیفی حقوق و دستمزد کارکنان فولاد مبارکه

در چهارمین تالار گفت‌وگوی معاونت سرمایه‌های انسانی و سازماندهی که روز چهارشنبه 30 خردادماه برگزار شد، موضوع مالیات تکلیفی حقوق و دستمزد کارکنان در پنل تخصصی با حضور معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی، مدیر سازماندهی و طبقه‌بندی مشاغل، مدیر امور نهادها و ذی‌نفعان مالی، رئیس خدمات مالیاتی و بالغ‌بر 250 نفر از کارکنان واحدهای مختلف شرکت تشریح شد.

تبیین و تشریح مالیات تکلیفی حقوق و دستمزد کارکنان فولاد مبارکه
صفحه اقتصاد -

در این جلسه که به‌منظور آگاهی‌بخشی، شفاف‌سازی و پاسخ به پرسش‌های کارکنان در تاریخ 30/2/1403 در محل سالن همایش مرکز تحقیقات برگزار شد، رئیس خدمات مالیاتی شرکت درباره قانون مالیات حقوق کارکنان گفت: مطابق با ماده 82 قانون مالیات‌های مستقیم، درآمدی که شخص حقیقی در ایران برحسب مدت یا کار انجام‌شده به‌طور نقدی یا غیرنقدی تحصیل می‌کنند، مشمول مالیات بر درآمد حقوق است.

علی‌اکبر شیروانی افزود: مطابق با ماده 84 قانون مالیات‌های مستقیم، میزان معافیت مالیات بر درآمد سالانه مشمول مالیات حقوق دریافتی افرادی که از یک یا چند منبع درآمد اخذ می‌کنند، هرساله در قانون بودجه سنواتی مشخص می‌شود؛ ضمن اینکه مطابق با بند «ث» تبصره 15 قانون بودجه کل کشور 1403، مجموع درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی که تحت عناوینی از قبیل حقوق و مزایا مقرری یا مزد، حق شغل، حق شاغل، پاداش و کارانه اعم از مستمر یا غیرمستمر که به‌صورت نقدی و غیر نقدی از یک یا چند منبع در بخش دولتی و یا غیردولتی تحصیل می‌نمایند، مشمول مالیات خواهد بود.

وی همچنین در خصوص نحوه کسر و پرداخت مالیات‌های مذکور افزود: مطابق با ماده 85 قانون مالیات‌های مستقیم، پرداخت‌کنندگان حقوق مکلف‌اند مالیات متعلق را طبق مقررات این قانون محاسبه، کسر و تا پایان ماه بعد، ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت‌کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت کنند.

رئیس خدمات مالیاتی درباره میزان معافیت مالیاتی سال 1403 بیان کرد: مطابق قانون بودجه امسال، تا مبلغ یک میلیارد و 440 میلیون ریال در سال (معادل 120 میلیون ریال در ماه) معاف، از مبلغ یک میلیارد و 440 میلیون ریال تا یک میلیارد و 980 میلیون ریال در سال (معادل مبلغ 120 میلیون ریال تا 165 ریال در ماه) با نرخ 10 درصد، از مبلغ یک میلیارد و 980 میلیون ریال تا 3 میلیارد و 240 میلیون ریال در سال (معادل مبلغ 165 ریال تا 270 ریال در ماه) با نرخ 15 درصد، از مبلغ 3 میلیارد و 240 میلیون ریال تا مبلغ 4 میلیارد و 800 میلیون ریال در سال (معادل مبلغ 270 میلیون ریال تا 400 میلیون ریال در ماه) با نرخ 20 درصد و بالاتر از مبلغ 4 میلیارد و 800 میلیون در سال (معادل 400 میلیون ریال و بالاتر در ماه) با نرخ 30 درصد محاسبه می‌گردد.

وی ادامه داد: ابتدا میزان معافیت مشخص‌شده در قانون به‌صورت ماهانه مشخص و سپس قسمت مشمول مالیات حقوق روی پلکان مالیات حقوق محاسبه و در ادامه سایر پاداش‌ها روی پلکان محاسبه و مالیات کارکنان مشخص می‌شود.

در ادامه این جلسه، مدیر سازماندهی و طبقه‌بندی مشاغل ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه محاسبه و نمایش مالیات تکلیفی حقوق و دستمزد در فیش حقوقی گفت: همکاران محترم از اردیبهشت‌ماه در فیش حقوقی خود نمایش پاداش را به‌صورت مبلغ ناخالص پاداش، مالیات متعلقه و مبلغ خالص پاداش مشاهده می‌کنند.

قانون‌گذار با اضافه کردن مواردی در قانون بودجه سنواتی از سال 1401 پاداش کارکنان را مشمول مالیات نمود

پس از آن، مدیر امور نهادها و ذی‌نفعان مالی تصریح کرد: ازآنجا‌که مالیات حقوق جزو تکالیف قانونی است، شرکت فولاد مبارکه موظف به اجرای قانون است؛ اما همیشه طی سالیان اخیر همکاران ما به دنبال آن بوده‌اند تا از بیشترین میزان معافیت‌های مالیاتی جهت کاهش مالیات کارکنان مبتنی بر قوانین استفاده کنند.

سید علی پزشک درباره عدم شمولیت مالیات به پاداش طی سال‌های 98 تا 1400 بیان داشت: به استناد قوانین مختلف و با بررسی‌های صورت‌گرفته و آرای صادرشده در دیوان عدالت اداری و همچنین پیرو قوانین و آرایی که در فروردین‌ماه سال 98 صادر شد، طی بررسی‌های صورت‌گرفته کلیه پاداش‌های پرداختی به استناد قوانین مالیاتی به صفحه دوم پرفراژ منتقل و معاف از مالیات شده است.

وی ادامه داد: فولاد مبارکه تنها شرکتی بود که در ایران توانست از این موضوع استفاده کند و طی سال‌های 1398 تا 1400 کارکنان را از مالیات مربوط به پاداش معاف کند و مستندات این پرونده سنگین به نفع شرکت تأیید شد؛ اما قانون‌گذار با اضافه کردن مواردی در قانون بودجه سنواتی از سال 1401 مشمول مالیات نمود.

پزشک در ادامه بیان داشت: با اضافه شدن این موارد به قانون بودجه سنواتی که قانون مؤخره است، کلیه پرداختی به کارکنان به‌جز موارد مشخص‌شده در قانون مشمول مالیات می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به تفکیک واریزی‌ها و انتقال برخی از موارد به باساکارت، گفت: مطابق قانون، پرداختی‌های غیرنقدی مشمول معافیت دو دوازدهم می‌شوند که باتوجه‌به استفاده از این معافیت و تفکیک آن از حقوق، تصمیم بر این شد که مبالغ غیرنقدی در کارت خرید جهت استفاده بهتر و کاهش مشکلات کارکنان واریز شود و باتوجه‌به اینکه ماهیت این واریزی‌ها غیرنقدی است، تنها امکان خرید را دارند.

این گزارش حاکی است در خاتمه این جلسه معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی ضمن تشکر از زحمات کارکنان در خلق ارزش و کسب افتخارات در تولید و سایر حوزه‌های شرکت به جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده در حوزه مالیات تکلیفی پرداخت و گفت: نگاه فولاد مبارکه به کارکنان در حوزه‌های مختلف، حمایتی است و تلاش مدیران سازمان بر این است که کارکنان کمترین چالش را در حوزه‌های مختلف نیروی انسانی داشته باشند.

 گفتنی است پیرو برگزاری این تالار گفت‌وگو، بهزاد کمال‌پور مدیر سازماندهی و طبقه‌بندی مشاغل شرکت، روز دوشنبه 7 خرداد ضمن حضور در برنامه رادیوفولاد به تشریح موضوعات مطرح‌شده در تالار گفت‌وگو پرداخت و در این برنامه زنده رادیویی پاسخ‌گوی سؤالات کارکنان بود.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد