معرفی یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید آهن اسفنجی در ایران

توسعه صنایع مادر و صنایع بالادستی، یکی از اصلی‌ترین گام‌ها برای جهشِ تولید، خودکفایی اقتصادی و اشتغال‌زایی است؛ موضوعاتی که می‌توانند معضلات اقتصادی موجود را برطرف کرده و کشور را در مسیر رشد و توسعه قرار دهند.

معرفی یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید آهن اسفنجی در ایران
صفحه اقتصاد -

صنعت فولاد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع بالادستی، نقش مهمی را در تحقق اهداف سیاست‌های اقتصادی و صنعتی کشور ایفا می‌کند. یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده فولاد و آهن اسفنجی در کشور، شرکت «احیا استیل فولاد بافت» است.

با توجه به این‌که شرکت احیا استیل فولاد بافت، گامی بلند در راستای توسعه اقتصاد و رفع نیازهای چرخه صنعتی کشور برداشته، در ادامه به معرفی این شرکت خواهیم پرداخت.

شرکت احیا استیل فولاد بافت

احیا استیل فولاد بافت، در سال ۱۳۹۵ در استان کرمان، شهرستان بافت و در زمینی به مساحت ۶۱۲ هکتار آغاز به کار کرد و در حال حاضر، هم از منظر تولیدات و هم از منظر اشتغال‌زایی، یکی از پروژه‌های مهم استان کرمان به شمار می‌رود.

شرکت احیا استیل فولاد بافت کرمان، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین اهداف طرح‌های هفت‌گانه ملی فولادی کشور، در راستای مرتفع‌سازی نیازهای توسعه صنعتی، با همراهی دولت و شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان، یکی از سرمایه‌گذاران خصوصی کشور و زیرمجموعه‌ گروه مالی گردشگری راه‌اندازی شد.

۶۰% از سهام این پروژه مربوط به بخش خصوصی هلدینگ صنعت و معدن گروه مالی گردشگری و ۴۰% باقی، سهام ارکان دولتی سازمان نوسازی معادن و صنایع معدن ایران و بانک صنعت و معدن است.

پروژه فولاد بافت ۲ فاز اجرایی دارد که فاز اول آن در سال ۹۸ بهره‌برداری و افتتاح شد. در فاز اول اجرایی با احداث واحد تولید آهن اسفنجی با ظرفیت ۸۰۰ هزار تُن در سال با فناوری احیای مستقیم به روش داخلی پرد (PERED)، برای صدها نفر نیز به‌طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شغل شد.

در ادامه به بررسی تولید اصلی این پروژه بزرگ، یعنی آهن اسفنجی و اهمیت آن در صنایع کشور خواهیم پرداخت.

اهمیت آهن اسفنجی تولید فولاد بافت در صنایع کشور

آهن اسفنجی (Sponge Iron) یا آهن احیای مستقیم، ماده اولیه برای تولید فولاد با کیفیت بالاست که از احیای سنگ آهن و بدون ذوب کردن آن به شکل کلوخه، خاکروبه یا گلوله به دست می‌آید.

عیار بالای آهن اسفنجی باعث شده تا این ماده مورد توجه صنایع مختلف قرار گیرد و بیش از ۵% فولاد مصرفی در دنیا از آهن اسفنجی تولید شود.

با توجه به این موضوع، فولاد بافت با تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال، قدم بسیار مهم و بزرگی در راستای رشد صنایع وابسته به فولاد در کشورمان ایران برداشته و به‌زودی نیز فاز دوم آن بهره‌برداری خواهد شد تا به این میزان افزوده شود.

جمع‌بندی؛

شرکت احیاء استیل فولاد بافت، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید آهن اسفنجی

رفع موانع و گذر از سربالایی‌های اقتصادی، با اتکا بر خود، و توسعه صنعت و تولیدات داخلی امکان‌پذیر است و صنایع بالادستی همواره نقش مهمی را در توسعه صنعت ایفا می‌کنند. یکی از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در این زمینه «شرکت احیا استیل فولاد بافت» است که در این مطلب به معرفی آن پرداختیم.

این شرکت اکنون در آستانه افتتاح فاز ۲ اجرایی خود با ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی قرار دارد که با سرمایه‌ای نزدیک به ۱۱۲ میلیون یورو محقق شده است. با افتتاح فاز دوم شرکت احیاء استیل فولاد بافت در اردیبهشت‌ماه، این پروژه برای ۵۵۰۰ نفر فرصت اشتغال ایجاد خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان