نشست خبری مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت چه گذشت؟

صفحه اقتصاد - مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت با بیان اینکه افراد نگرانی بابت تحویل خود نداشته باشند، گفت: اولویت تخصیص خودروی وارداتی برای۳۴ هزار نفر مشخص

نشست خبری مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت چه گذشت؟

صفحه اقتصاد - مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت با بیان اینکه افراد نگرانی بابت تحویل خود نداشته باشند، گفت: اولویت تخصیص خودروی وارداتی برای۳۴ هزار نفر مشخص شده است.

«مهدی ضیغمی» مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت، در نشست خبری که ظهر امروز برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق گفت: با وجود ثبت‌نام بیش از ۱۲۰ هزار نفر در طرح واردات خودرو، اما در عمل با توجه به اشتباهات افراد و همچنین اشتباهات بانک‌ها در وکالتی کردن حساب‌ها، در مجموع برای حدود ۳۴ هزار نفر اولویت‌ها مشخص و به آنان اعلام شده است .

وی افزود: حدود ۱۵ درصد متقاضیان در بحث وکالتی کردن شماره حساب‌های‌شان دچار اشتباه شدند، اما برای افرادی که اعتراض دارند امکان مکاتبه و نامه‌نگاری و تحویل آن به دبیرخانه وزارت صمت یا تماس با سامانه ۱۲۴ با درج کد ملی، شماره تلفن همراه و مشکل پیش‌آمده وجود دارد .

مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت ادامه داد: در موضوع انصرافی ها، با بانک‌ها در تماس بودیم و فهرست انصرافی ها نیز به بانک‌ها اعلام شد. با این حال برخی بانک‌ها همکاری لازم را در زمینه رفع مسدودی حساب افراد نداشتند اما تعهد دادند که از امشب کار را به انجام برسانند .

وی با بیان اینکه یک‌هزار و ۱۰۸ دستگاه خودرو از برند چانگان (شامل ۲۴۰ دستگاه چانگان تیپ ۲ و ۸۶۸ دستگاه چانگان تیپ ۳) که در کشور موجود بوده یا به سمت بنادر کشورمان بارگیری شده‌اند، عرضه خواهد شد و در تلاشیم که از امشب عرضه آنها آغاز شود، اضافه کرد: ۳۰۰ دستگاه خودروی النترا مجوز سازمان ملی استاندارد و مجوز گمرک را دریافت کرده‌اند، اما به دلیل فاصله اندک باقی مانده تا عید، پس از تعطیلات نوروز و از پنجمین روز سال جدید عرضه آنها انجام خواهد شد .

ضیغمی خاطرنشان کرد: تا امروز از ۱۱ شرکت از جمله شرکت های چانگان، دانگ فنگ، کیا، هیوندایی، سانگ یانگ، نیسان، جتا،فیات، سئات، تویوتا، میتسوبیشی، اپل و داچیا اقدام به ثبت سفارش خودرو شده است و باید گفت به جز خودروهای آمریکایی و فرانسوی، در سایر خودروسازان جهانی امکان صادرات خودرو به کشور وجود دارد و ثبت سفارشات آنها انجام شده یا در مرحله ثبت سفارش هستند و یا نمونه‌های خودروی آنها وارد کشور شده است .

وی با بیان اینکه بخشی از این خودروها اکنون در کشورمان موجود است، اما انبوه واردات را در اردیبهشتماه‌ و خردادماه ۱۴۰۲ شاهد خواهیم بود، تاکید کرد: هر نفر در آن واحد می‌تواند دو اولویت خودرو انتخاب کند .

مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت با اشاره به قیمت‌ها یادآور شد: به طور مثال قیمت علی الحسابی که برای چانگان تیپ دو ۸۵۰ میلیون تومان و برای چانگان تیپ ۳ حدود ۹۰۰ میلیون تومان اعلام شده، قیمت درب خروج گمرک است و قیمت قطعی در زمان ارسال دعوتنامه برای افراد مشخص خواهد شد .

وی در ادامه افزود: قیمت علی‌الحساب، عمده هزینه‌های ارزش خودرو شامل علی‌الحساب هزینه‌های ترخیص، حمل و بیمه را شامل می‌شود.

ضیغمی در این خصوص تصریح کرد: وزارت صنعت لیست مربوطه را به شرکت‌های وارد کننده می‌فرستد، پس از آن افراد باید با آن شرکت‌ها قرارداد بسته، رنگ خودرو را مشخص کرده و مابه التفاوت قیمت را پرداخت کنند که پس از آن تحویل خودرو حداکثر سه ماه انجام خواهد شد .

وی با اشاره به این موضوع که افراد نگرانی بابت تحویل خود نداشته باشند، زیرا قراردادهای مربوطه منعقد شده است، اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت متعهد بود که تا نیمه نخست سال ۱۴۰۲ حدود یکصد هزار دستگاه خودرو وارد کشور کند و این روند ادامه‌دار خواهد بود .

مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت همچنین گفت: پس از انجام تحویل خودروهای وارداتی به متقاضیان، امکان ثبت‌نام مجدد برای خودروهای وارداتی جدید وجود خواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

نظرسنجی

کدام یک از کاندیداهای زیر در انتخابات ریاست جمهوری رای می آورند؟

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان