انس پسته چیست و چه کاربردی دارد؟

انتخاب بهترین نوع پسته یکی از اساسی‌ترین مسائل در زمان خرید پسته است. انس پسته معیاری برای تعیین ریز و درشت بودن پسته است. مانند طلا که معیار انس دارد، پسته نیز از معیار انس برای تعیین یکی از پارامترهای تعیین قیمت پسته استفاده می‌کند.

انس پسته چیست و چه کاربردی دارد؟
صفحه اقتصاد -

اگر شما مصرف کننده نهایی باشید و یا در طول سال فقط در روزهای خاصی این آجیل مقوی رو خرید می‌کنید شاید کلمه انس را تا حالا نشنیده باشید ولی اگر شما در کار خرید و فروش پسته باشید حتما تا الان با جمله “انس این مدل پسته چند است؟” مواجه شده‌اید.

انس به معنای تعداد پسته در هر ۲۸.۳ گرم از آن است. انس معیاری است برای تشخیص ریز و درشت بودن پسته، در تعیین قیمت پسته یکی از مهم‌ترین فاکتورها انس است، هرچه انس پسته کمتر باشد، پسته درشت‌تر است.

اعداد انس‌ها برای پسته معمولا زوج هستند به عنوان مثال پسته احمد آقایی با انس ۲۰_۲۲ درشت‌تر از پسته با انس 28-30 است.

باید توجه داشته باشید که اعداد انس برای خرید عمده پسته کاربرد دارد و این اعداد برای خریدهای جزئی زیاد مهم نیست.

انس پسته چگونه محاسبه می‌شود؟

انس پسته

وسایل لازم برای اندازه‌گیری انس :

ترازو انس‌گیری و مقداری پسته (معمولا گونی‌های 25 تا 50 کیلویی برای اندازه‌گیری انس استفاده می‌شود).

برای اندازه‌گیری انس نیاز به وزنه 140 گرمی داریم، این وزنه را بر روی یکی از کفه‌های ترازو انس‌گیری قرار می‌دهیم و در طرف دیگر ترازو به اندازه‌ای پسته قرار میدهیم تا ترازو به حالت تعادل قرار گیرد.

سپس پسته‌های وزن شده را در دسته‌های 5 تایی قرار می‌دهیم و سپس تعداد دسته‌ها را می‌شماریم. عددی که بدست می‌آید انس پسته‌های همان کیسه است.

اگر تعدادی پسته باقی ماند که نتوان با آن دسته 5 تایی تشکیل داد انس چگونه محاسبه می‌شود؟

در این مورد یا آن مقدار پسته را کلا در نظر نمی‌گیرم یا انس را با همان تعداد می‌گوییم مثلا انس 22 و 3 عدد که معمولا این عدد 3 در مقدارهای بالا در نظر گرفته نمی‌شود.

مثال برای تعیین انس

انس ۲۰ تا ۲۲ : اگر بعد از تقسیم ۱۴۲ گرم پسته به ۲۰ تا ۲۲ دسته پنج تایی رسیدیم، یعنی بهترین و درشت سایزترین پسته‌ها را در اختیار داریم. بنابراین برای نامیدن آن‌ها بعد از آوردن رقم پسته عبارت ۲۰ – ۲۲ را نیز می‌گوییم. برای مثال اکبری ۲۰ – ۲۲ !

انس ۲۲ تا ۲۴ : اگر بعد از تقسیم ۱۴۲ گرم پسته به ۲۲ تا ۲۴ دسته رسیدیم، به عنوان پسته‌های درشت طبقه‌بندی می‌شوند و به عنوان پسته‌های ۲۲ – ۲۴ شناخته می‌شوند. برای مثال کله‌قوچی ۲۲ – ۲۴

انس ۲۴ تا ۲۶ : در این حالت اگر ۱۴۲ گرم پسته را توانستید به ۲۴ تا ۲۶ دسته پنج‌تایی تقسیم کنید پس با معمولی‌ترین و بیشترین نوع پسته‌های بازار روبه‌رو هستید و به عنوان پسته‌های ۲۴ – ۲۶ نامیده می‌شوند. برای مثال احمدآقایی ۲۴ – ۲۶

انس ۲۶ تا ۲۸ : در نهایت اگر ۱۴۲ گرم پسته به ۲۶ تا ۲۸ گروه پنج تایی پسته تقسیم  شود. این تعداد کوچک‌ترین انس رسمی بازار است و به عنوان پسته‌های ۲۶ – ۲۸ گفته می‌شوند. برای مثال احمد‌آقایی ۲۶ – ۲۸

چرا اعداد انس پسته دوتایی هستند ؟

از آن‌جایی که کل بار یک کیسه پسته یک دست و یکی نیست برای تعیین انس پسته باید از جاهای مختلف این بار مقداری پسته برداشته شود، برای همین زمانی که می‌گوییم انس یک پسته ۲۲ – ۲۴ است. بطور میانگین میگوییم از ۲۰ تا ۲۴ است.

انس‌های مهمی که یک فروشنده پسته باید بداند

اگر شما در کار خرید و فروش پسته هستید و یا تازه قرار است وارد بازار خرید و فروش پسته شوید باید چند انس رو به خوبی بشناسید و از آن‌ها اطلاع داشته باشید وگرنه در بازار پسته شما یک فروشنده نابلد و مبتدی هستید.

  • خیلی درشت: انس پسته بین ۱۸ تا ۲۰
  • درشت: انس پسته بین ۲۰ تا ۲۲
  • متوسط: انس پسته بین ۲۲ تا ۲۶
  • ریز: انس پسته بین ۲۶ تا ۲۸
  • خیلی ریز: انس پسته بین ۲۸ تا ۳۴

دانستن این اعداد در بازار خرید و فروش پسته به شما خیلی کمک می‌کند. اگر برای خرید پسته نیاز به راهنمایی و کمک دارید می‌توانید با پشتیان سایت در ارتباط باشید.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما