این علائم گوارشی بیماری کبد چرب که نباید نادیده بگیرید

رنجیدن از علائم گوارشی می تواند نشانه ای از بیماری کبد چرب باشد که در صورت عدم درمان عواقب جدی به دنبال خواهد داشت.

این علائم گوارشی بیماری کبد چرب که نباید نادیده بگیرید
صفحه اقتصاد -

بیماری کبد چرب مشکلی شایع که با تجمع چربی در کبد مشخص می شود می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد. در حالی که علائم این بیماری در ابتدا ظریف هستند توجه به برخی از علائم گوارشی خاص می تواند به تشخیص زودهنگام و درمان موثر کمک کند. در این خبر به چهار علامت اصلی گوارشی که افراد در معرض خطر یا مبتلا به بیماری کبد چرب باید به آنها توجه کنند، می پردازیم.

توجه: این خبر فقط برای اطلاع رسانی است و جایگزینی برای مشاوره پزشکی محسوب نمی شود. اگر هر یک از علائم ذکر شده را تجربه می کنید، برای ارزیابی و تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید.

یکی از شایع‌ترین علائم مرتبط با بیماری شدید کبد چرب، درد یا ناراحتی شکم است. این درد اغلب به عنوان یک درد مبهم دائمی در سمت راست بالای شکم، جایی که کبد قرار دارد، توصیف می‌شود و ممکن است با احساس پری یا نفخ همراه باشد.

درد می‌تواند خفیف تا شدید باشد و پس از خوردن یک وعده غذایی چرب یا سنگین بدتر می‌شود. اگر درد یا ناراحتی مداوم در ناحیه شکم را تجربه می‌کنید، حتما برای معاینه و تشخیص مناسب به پزشک مراجعه کنید.

تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ نیز ممکن است نشان دهنده بیماری شدید کبد چرب باشد و زمانی که کبد مملو از چربی باشد، می‌تواند منجر به التهاب و اختلال در عملکرد طبیعی آن شود. این می‌تواند بر هضم و متابولیسم غذا تأثیر بگذارد و در نتیجه حالت تهوع و استفراغ گاه به گاه ایجاد شود.

احتمال بروز این علائم بعد از مصرف غذاهای چرب بیشتر است. اگر تهوع و استفراغ مکرر همراه با سایر مشکلات گوارشی رخ می‌دهد، حتما برای ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

از دست دادن اشتها و کاهش وزن

در مراحل پیشرفته بیماری کبد چرب، شما از کاهش اشتها و کاهش وزن ناخواسته رنج می‌برید. این ممکن است به این دلیل باشد که کبد کمتر قادر به پردازش مواد مغذی و تولید صفرا برای کمک به هضم و جذب چربی‌ها است. در نتیجه، بدن ممکن است در جذب مواد مغذی مهم از غذا دچار مشکل شود که منجر به از دست دادن اشتها و کاهش وزن می‌شود.

اگر متوجه کاهش قابل توجه و غیر قابل توضیح اشتها یا وزن شدید، توصیه می‌شود برای ارزیابی جامع با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

زردی

زردی روی پوست و چشم می‌تواند در موارد شدید بیماری کبد چرب رخ دهد. این ناشی از تجمع بیلی روبین است، رنگدانه زردی که هنگام تجزیه گلبول‌های قرمز تولید می‌شود. وقتی کبد نتواند به طور موثر بیلی روبین را پردازش کند، تجمعی در بدن ایجاد می‌شود که منجر به زردی می‌شود. در صورت مشاهده زردی، حتما سریعا به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هر یک از علائم گوارشی ذکر شده در بالا را تجربه می‌کنید، به خصوص اگر عوامل خطر بیماری کبد چرب مانند چاقی، دیابت یا سابقه خانوادگی این بیماری را دارید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام و درمان بیماری کبد چرب می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت بیماری و محافظت از کبد شما در برابر آسیب بیشتر کمک کند.

عوامل خطر و پیشگیری از بیماری کبد چرب:

عوامل متعددی می‌توانند خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش دهند، از جمله:

چاقی: چاقی، به ویژه چاقی شکمی، یکی از بزرگترین عوامل خطر ابتلا به بیماری کبد چرب است.

دیابت نوع 2: افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری کبد چرب هستند.

کلسترول بالا: سطح بالای کلسترول LDL (بد) و تری گلیسیرید نیز با افزایش خطر بیماری کبد چرب مرتبط است.

فشار خون بالا: فشار خون بالا یک عامل خطر برای بیماری کبد چرب است.

سندرم متابولیک: داشتن سندرم متابولیک، که ترکیبی از چاقی شکمی، فشار خون بالا، کلسترول بالا و قند خون بالا است، خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

سابقه خانوادگی: سابقه خانوادگی بیماری کبد چرب، هپاتیت یا سیروز کبدی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

مصرف الکل: مصرف زیاد الکل می‌تواند منجر به بیماری کبد چرب الکلی شود. 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد