از درصد تغییرات قیمت مسکن در ماه‌های آینده تا روایت جالب مشاوران املاک درباره تغییر احتمالی قیمت اجاره‌ بها

نایب رئیس اتحادیه مشاور املاک با بیان اینکه پیشگویی بازار اجاره مسکن کار ناپسندی است، گفت: آثار مثبت تصمیمات دولت در سال قبل در حوزه مسکن، احتمالا امسال نمایان می‌شود.

از درصد تغییرات قیمت مسکن در ماه‌های آینده تا روایت جالب مشاوران املاک درباره تغییر احتمالی قیمت اجاره‌ بها
صفحه اقتصاد -

داوود بیگی‌نژاد با بیان این‌که در بخش قیمت مسکن اتفاقی در بازار نیفتاده است، اظهار کرد: از کارشناسان خواهش می‌کنم درصدی را برای ماه‌های بعدی در رابطه با پیش‌بینی اجاره بها متصور نشوند و اجازه دهند بازار و مردم رفتار متناسب با نیاز خود را ایجاد کنند.

وی ادامه داد: بعضا افرادی برای دیده شدن درصدی را اعلام می‌کنند، اما وقتی قیمت تابعی از رفتار و قیمت مسکن است، پیش‌گویی بازار اجاره مسکن کار ناپسندی است.

وی با بیان این‌که شرایط سال‌های قبل مستاجران ناگوار بوده و باید ببینیم وضعیت امسال چگونه خواهد بود، یادآور شد: رصد فعالیت دولت نشان می‌دهد بیشترین سیاست در بخش تنظیم‌گری و کنترل بازار مسکن بوده است. آثار تصمیمات دولت در سال قبل در حوزه مسکن، احتمالاً امسال نمایان می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از این تصمیمات نظارت بر عملکرد اپلیکیشن‌ها بود. این یک کار بسیار مهمی بود، چراکه برخی اپلیکیشن‌ها در فضای مجازی بستر ناامنی را برای قیمت‌سازی فراهم کرده‌ بودند. با آن‌که حدود 50 روز از سال می‌گذرد، اما اتفاق خاصی در بخش قیمت‌ها روی نداده است.

تسنیم در گزارشی نوشت: طی فروردین ماه امسال معاملات مسکن نسبت به ماه قبل از آن (اسفندماه 1402) بالغ بر 75 درصد کاهش یافته است. معاملات اولین ماه امسال در مقایسه با اولین ماه سال قبل نیز 14 درصد رشد منفی داشته است.

در فروردین ماه اماسل 1508 فقره معامله مسکن در شهر تهران انجام شده بود که در مقایسه با 1752 فقره فروردین سال قبل و 6179 فقره اسفند پارسال به ترتیب 14.2 و 75.6 درصد کاهش یافته است.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ماه گذشته (فروردین 1403) نیز 81 میلیون و 630 هزار تومان بود که در مقایسه با 66 میلیون و 440 هزار تومان فروردین سال 1402 حدود 23 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

نظرسنجی

کدام یک از کاندیداهای زیر در انتخابات ریاست جمهوری رای می آورند؟

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان