پیش بینی بورس فردا یکشنبه ۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ | بورس یکشنبه صعود می کند یا سقوط؟

در این خبر به توضیحاتی درباره پیش بینی بورس فردا یکشنبه ۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ و اینکه بورس یکشنبه صعود می کند یا سقوط؟ پرداخته شده است.

پیش بینی بورس فردا یکشنبه ۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ | بورس یکشنبه صعود می کند یا سقوط؟
صفحه اقتصاد -

معامله‌گران بازار سهام امیدوارند سال 1403، سال رونق بورس باشد. برزو حق‌شناس معتقد است بورس تهران در سال جاری از ناحیه سیاست‌های بانک مرکزی و دولت تحت فشار زیادی بوده و سیاست‌های انقباضی احتمالا در سال آینده نیز بازار سهام را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

بازار سرمایه در روز دوشنبه 28 اسفند 1402، آخرین روز معاملاتی خود در سال 1402 را پشت سر گذاشت و به کار خود در این سال پایان داد. معاملات بازار سرمایه روز گذشته با قرار گرفتن شاخص کل در سطح دو میلیون و 195 هزار واحد و ایستادن شاخص هم وزن در سطح 742 هزار واحد به اتمام رسید. اولین روز کاری بورس در سال 1403 چه روزی است؟

با توجه به تعطیلات نوروز، اولین روز کاری بورس در سال 1403، یکشنبه 5 فروردین خواهد بود. معاملات در این روز طبق روال عادی از ساعت 9 صبح تا 12:30 ظهر انجام خواهد شد.

معاملات بورس تا روز چهارشنبه 8 فروردین ادامه خواهد داشت و پس از آن، روزهای پنجشنبه و جمعه 9 و 10 فروردین به دلیل تعطیلات رسمی، بازار سرمایه تعطیل خواهد بود.

همچنین 12 و 13 فروردین نیز که به ترتیب مصادف با روزهای جمهوری اسلامی و شهادت حضرت علی علیه السلام هستند، بازار سرمایه تعطیل خواهد بود.

از فروردین روند صعودی آغاز می شود؟

فرزین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در حال حاضر به نسبت سایر بازارها بورس ظرفیت بالاتری برای رشد دارد، گفت: در کوتاه مدت بازار سهام می تواند ۳۰ درصد بازدهی مثبت داشته باشد، به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود از فروردین ۱۴۰۳ روند صعودی بورس آغاز شود.
او با تاکید بر اینکه نوسانات جزیی از ذات بازار سهام است، به همین دلیل نمی توان انتظار یک رشد سریع برای همه نمادهای بورسی داشت، افزود: بنابراین در روند صعودی بورس احتمالا برخی نمادها معاملات متعادل خواهند داشت. اما برآیند معاملات برای سهامداران مثبت خواهد بود.
آقابزرگی با تاکید بر اینکه رشد بازار سهام باید خیلی زودتر اتفاق می افتاد، تصریح کرد: از نظر بنیادی وضعیت کنونی قیمت ها در بازار سهام منطقی نیست، زیرا ارزش دلاری بورس به کف رسیده در حالی که سودآوری نمادها در سال ۱۴۰۲ بیشتر شده بود. از طرف دیگر در اقتصاد تورمی اصلاح بورس نشان دهنده کنترل بازار توسط دولت است و این اتفاق روند بازار را تغییر داد. بنابراین بازار سهام ظرفیت بالقوه بالایی برای رشد دارد و امسال این عقب ماندگی جبران خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه سیاست گذاری در سال ۱۴۰۲ منجر به بی اعتمادی سرمایه گذاران به بازار سرمایه شده بود، اظهار کرد: اما در مقطع کنونی این روند به زیان اقتصاد کشور است، به همین دلیل رویکرد دولت در سال جدید باید تغییر کند تا رونق بازار سرمایه به کمک اقتصاد کشور بیاید. به عبارت دیگر بازار سرمایه آینه تمام نمای عملکرد دولت در اقتصاد است. 

کدام سهم ها مستعد رشد هستند؟

شرایط کنونی چارت نمادها و همچنین قیمت‌هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارد، در مقابل چشم انداز سود و جریان سودآوری مثبت است. این سیگنال می‌تواند گواهی بخش این باشد که سال ۱۴۰۳ حداقل از نظر بنیادی شرایط خوب و مساعدی برای یک برگشت رشد قیمت‌ها خواهد داشت.

علیرضا سادات کارشناس بازار سرمایه نیز با اشاره به اینکه بازار فعلا خیلی آشکار سیگنال ورود نداده است، گفت: اگر نشانه‌های رشد آتی بازار سهام را نتوان مستقیم از بازار دریافت کرد و سیاستگذار همچنان بر همان مدار قبل پیش برود قطعاً روزهای نخست معاملاتی ۱۴۰۳ نیز شبیه روزهای میانه های اسفند امسال خواهد بود که نه خیلی منفی و نه مثبت خاصی را دنبال می‌کرد.

او با تاکید بر اینکه ۱۴۰۲ سال و حال خوبی برای بازار نبود، افزود: اما اگر چشم انداز ۱۴۰۳ را بررسی کنیم باید دید که رفتار سیاستگذار از همان ماه پایانی سال ۱۴۰۲ تغییر کرده و فضای متفاوتی را رقم زده، به همین دلیل شاهد رشد قیمت سهام خواهیم بود.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه سال ۱۴۰۲ با مثبت به پایان رسیده شاید انرژی خوبی را بتواند برای آن طرف سال به سهامداران بدهد، تصریح کرد: به نظر آغاز سال با چند موضوع می‌تواند روزهای بهتری را برای بازار رقم بزند. نخست اینکه خطوط اعتباری‌ها باز می‌شود و تنگنای مالی بازار کمی برطرف می‌شود. به نظر افزایش نرخ هزینه مالی اعتبارها رخ داده است. احتمالاً وقتی نرخ سود ۳۰ باشد هزینه تسهیلات و هزینه بهره بالای ۳۰ طبیعی خواهد بود. در کنار این موضوع افزایش پلکانی دلار نیما و افزایش نرخ ارز و در کنار خبرهای کلان اقتصادی خبرهای گروه خودرو، بانک، پالایش پتروشیمی‌ها نیز می‌تواند آغاز بازار ۱۴۰۳ را جذاب‌تر و شیرین‌تر کند.

سادات با بیان اینکه انتشار گزارش‌های ماهانه هم باعث خواهد شد بخشی از سهم‌های بزرگ و کوچک بازار دوباره مورد توجه قرار گیرند، اظهار کرد: بخشی از جریان پول سال ۱۴۰۳ راهی خرید این سهم‌ها می‌شود. دلار نیما هم محرک بزرگترها خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تا وقتی معاملات بازار سهام در سال ۱۴۰۳ باز نشود نمی توان درباره روند آتی بازار اطلاعات دقیقی ارائه کرد، در مورد روزهای ۱۴۰۳ تا حدودی می‌توان گفت که آرامش نسبی در اخبار اقتصادی احتمالاً هفته‌ها و روزهای ابتدای سال را کمی منطقی‌تر کند. اما باید نیم نگاهی هم به دنیای سیاست داشت صحبت‌ها و سخنرانی‌ها و اعلام مواضع در این چند روز تعطیلی نیز می‌تواند برای بازار بسیار مهم و اثرگذار باشد. بنابراین با حال و هوا و جو فعلی نمی‌توان رویدادهای سال ۱۴۰۳ را قضاوت و پیش‌بینی کرد ولی یک نکته را مطمئن هستیم که با دست فرمان فعلی اگر پیش برویم ۱۴۰۳ نیز در انتها در بهترین حالت کمی بهتر از ۱۴۰۲ باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان

    آخرین اخبار

    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان