در آیین رونمایی اجرای آزمایشی ریال دیجیتال در جزیره کیش اعلام شد:

ریال دیجیتال یک اسکناس است

محرمیان در آیین رونمایی آزمایشی ریال دیجیتال گفت: در سامانه شتاب سالانه ۵۰ میلیارد تراکنش ثبت می‌شود. ریال دیجیتال عملا همان اسکناس بوده و تنها فرق آن حذف کاغذ و فیزیک است.

ریال دیجیتال یک اسکناس است
صفحه اقتصاد -

 «محمدرضا فرزین» در آیین رونمایی اجرای آزمایشی ریال دیجیتال در جزیره کیش، اظهار کرد: اعداد و ارقام و شواهد نشان می‌دهد در حوزه بانکداری الکترونیک جزو کشور‌های سرآمد دنیا هستیم و کشور در حوزه شمولیت مالی هم توسعه بسیار خوبی داشته؛ بطوریکه در حال حاضر عموم مردم ایران دسترسی به خدمات بانکی از طریق ابزار‌های الکترونیک را دارند. این اتفاق بسیار بزرگی است و نتیجه تلاش‌های بخش‌های مختلف و همکاران شبکه بانکی و بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: حجم اسکناس و مسکوک در کشور به ۱.۳ درصد رسیده که یکی از کمترین نسبت‌ها در دنیا است. امروزه کمتر کسی و کمتر منطقه‌ای در کشور به اسکناس نیاز پیدا می‌کند و تقریبا در همه جای کشور امکان پرداخت الکترونیک فراهم شده است.

به گفته فرزین ، ریال دیجیتال، کارایی نظارت و جمع‌آوری اطلاعات در حوزه پرداخت را برای بانک مرکزی افزایش می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: در سفری که به یکی از کشور‌های عربی داشتم یکی از مسئولین این کشور که به ایران سفر کرده بود گفت در سفر به ایران از اینکه دستگاه های پوز‌ پرداخت در همه جای کشور وجود دارد تعجب کرده‌ام.

فرزین افزود: ریال دیجیتال همان اسکناس است، اما دیجیتال بوده و بخشی از پایه پولی است و افزایش ریال دیجیتال همانند چاپ پول و اسکناس است.ریال دیجیتال تفاوت‌هایی با حوزه رمزارز‌ها دارد و چیزی شبیه به رمزارز نیست، بلکه همان پول است. البته در حوزه رمزارز‌ها نیز اقداماتی انجام شده که به زودی اعلام می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: از ۱۰۵ کشور که در حوزه مطالعاتی پول دیجیتال بانک مرکزی وارد شده‌اند، ۷۶ کشور در مرحله تحقیقات و ۱۶ کشور در مرحله اثبات مفهوم هستند و مرحله بعدی مرحله آزمایشی است. ما در حال حاضر از مرحله اثبات مفهوم وارد مرحله آزمایشی می‌شویم. سه کشور در دنیا وارد مرحله عملیاتی شده‌اند و به زودی کشور ما هم با تمام شدن مرحله آزمایشی وارد مرحله عملیاتی می‌شود. زیرساخت‌های لازم در جزیره کیش فراهم شده و در حال حاضر از ریال دیجیتال در جزیره کیش استفاده می‌شود. این اقدام توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور را بستر سازی می‌کند.

وی اظهار داشت : ریال دیجیتال در بستر دفتر کل یا DLT پیاده شده و کارایی حوزه نظارت بر پرداخت را برای بانک مرکزی افزایش می‌دهد و، چون مستقیما به کیف پول افراد واریز می‌شود، عملیات سیاست پولی را نیز تسهیل می‌کند. ریال دیجیتال علاوه بر این ابزاری برای پدافند غیرعامل بشمار می‌رود و همچنین به کاهش آثار تحریم نیز کمک می‌کند. امروزه کشور‌های مختلف به سمت تشکیل بلوک‌های CBDC حرکت کرده‌اند و اگر بتوانیم از ریال دیجیتال در حوزه تشکیل بلوک‌های CBDC استفاده کنیم، می‌تواند به کاهش آثار تحریم‌ها کمک کند. همچنین از ریال دیجیتال در طرح ریال آفشور نیز استفاده خواهیم کرد. به زودی ریال آفشور را با روسیه شروع می‌کنیم و در خصوص سایر کشورها نیز تلاش داریم ریال آفشور را عملیاتی کنیم.

49197

گامی جدید برای حذف اسکناس برداشته شد

 

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: اجرای ریال دیجیتال گامی جدید در جهت حذف اسکناس است.

آیین رونمایی اجرای آزمایشی ریال دیجیتال در جزیره کیش در بانک مرکزی برگزار شد. 

مشتریان شبکه بانکی در جزیره کیش از این پس می‌توانند بدون نیاز به اسکناس یا کارت بانکی و تنها از طریق کیف پول ریال دیجیتال و با اسکن بارکد از طریق دستگاه‌های پرداخت و نرم‌افزار‌های مورد نظر عملیات انتقال وجه یا خرید را انجام دهند. 

ایران با این اقدام سیزدهمین کشور دارای پول دیجیتال بانک مرکزی با امکان پرداخت خرد در دنیا است.

در دنیا ۷۶ کشور در حال بررسی و تلاش برای ایجاد پول دیجیتال بانک مرکزی هستند که از این تعداد ۱۶ کشور در مرحله مطالعات مقدماتی و پیش آزمایشی، ۱۰ کشور پایلوت و آزمایشی و ۳ کشور در مرحله عملیاتی قرار دارند.

مهران محرمیان؛ معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در این مراسم اظهار کرد: ایران در حال حاضر در زمینه تراکنش‌های بانکداری الکترونیک و شمول مالی جزو برترین کشور‌ها در دنیا است.

وی افزود: در غرب آسیا فقط کشور ایران از نظر شمول مالی در محدوده ۸۹ تا ۱۰۰ درصد قرار دارد. در حال حاضر ۹۳.۵ درصد از اشخاص بالای ۱۸ سال ایرانی به شبکه بانکی دسترسی دارند که چنین اتفاقی در کشور‌های همسایه و منطقه غرب آسیا وجود ندارد. 

محرمیان گفت: هر ایرانی در روز ۵ تراکنش الکترونیک انجام می‌دهد و با توجه به جمعیت ایران روزانه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تراکنش الکترونیک در کشور انجام می‌شود. 

وی افزود: در شبکه شتاب سالانه حدود ۵۰ میلیارد تراکنش با ۱۴ هزار همت ارزش انجام می‌شود و در سامانه ساتنا نیز ۱۰۰ میلیون تراکنش با ارزش ۴۰ هزار همت انجام می‌شود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی بیان کرد: با حذف اسکناس از جیب‌های مردم، گاهی افراد در پرداخت خرد با مشکل مواجه می‌شدند. برای حل این مشکل یک راهکار چاپ اسکناس بود که اقدامی رو به عقب بود. از طرفی کشور‌های دنیا نیز بیشتر در جهت حذف اسکناس حرکت کرده‌اند و در تجربه دوران کرونا نیز مشاهده کردیم که کشور در حذف اسکناس با هیچ مشکلی مواجه نشد. به همین جهت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای برداشتن یک گام رو به جلو جهت حذف اسکناس از سطح جامعه، از ریال دیجیتال رونمایی کرده است.

وی افزود: بانک‌های مرکزی دنیا در طراحی پول دیجیتال دو رویکرد تراکنش‌های بزرگ و خرد دارند و ما با توجه به شرایط شبکه بانکی و اولویت در نیاز‌ها به سمت حوزه خرد حرکت کرده‌ایم تا مشکلات پرداخت خرد را برطرف کنیم. بی‌شک در ادامه نیز برای توسعه بیشتر ریال دیجیتال گام برمی‌داریم.

پروژه اعتبار سنجی به زودی عملیاتی می‌شود
محرمیان تاکید کرد: ریال دیجیتال همه ویژگی‌های اسکناس کاغذی غیر از فیزیکی بودن را داراست و از آن می‌توان همانند پول کاغذی برای پرداخت‌های عمومی و خرید استفاده کرد.
وی افزود: انتقال وجه و پرداخت در ریال دیجیتال از دو طریق اسکن بارکد و کد‌های کیف پول و با دو روش استفاده از کیو آر کد دستگاه پوز و یا اسکن کیو آر کد ارائه شده توسط نرم‌افزار‌ها یا استفاده از کد ارائه شده توسط نرم‌افزار‌ها امکان پذیر است.

محرمیان گفت: در ادامه فعالیت‌ها پروژه پل پی که مربوط به پرداخت حسابی است را در دستور کار داریم. همچنین سامانه‌های نظارتی و ارزی را تقویت خواهیم کرد. پروژه اعتبار سنجی نیز در مراحل پایانی و آزمایشی است و به زودی در یک بانک عملیاتی می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد