یک خبر صبحگاهی از همسان سازی حقوق بازنشستگان/ امروز دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳

در این متن به یک خبر صبحگاهی از همسان سازی حقوق بازنشستگان امروز دوشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۳ پرداخته شده است.

یک خبر صبحگاهی از همسان سازی حقوق بازنشستگان/ امروز دوشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اقتصاد -

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موضوع مهم این روزهای دولت است؛ دولتی که اعضای آن باید تا چند روز آینده از پاستور خداحافظی کنند و حالا اجرای مهمترین بند بودجه‌ای که دولتی‌ها برای جلب رضایت مجلس در تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۳ به این لایحه اضافه کرده بودند، با تردیدهایی همراه است.

تعیین تکلیف «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان» آخرین بار چهارم تیرماه از زبان داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح شد. البته او بازهم به فضای مجازی پناه برد و در این باره نوشت که «بازنشستگان عزیز! الوعده وفا؛ خبرهای خوشی در راه است.» در ادامه این توئیت آمده بود که با عنایت به تصویب آیین‌نامه اجرایی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در جلسه روز یکشنبه (۳ تیرماه) هیات دولت، در روزهای آینده مبلغی به صورت علی‌الحساب در وجه بازنشستگان گرامی پرداخت خواهد شد تا پس از صدور احکام متناسب‌سازی، تسویه قطعی به عمل آید.

هرچند این گفته‌ها به باور منظور می‌توانست کام همه بازنشستگان را شیرین کند اما برای گروهی از آنها یعنی بازنشستگان تامین اجتماعی یک پرسش مهم ایجاد کرد؛ آیا این خبر خوش شامل حال بازنشستگان تامین اجتماعی نیز می‌شود؟ سوالی که مسبوق به سابقه است و هر بار بعد از طرح آن، مقامات را به پای تریبون می‌کشاند تا توضیحاتی درباره آن ارائه کنند. حالا اینبار علی بابایی کارنامی، نماینده مردم ساری و رئیس فراکسیون کارگری مجلس به این سوال پاسخ داده و گفته که آنچه منظور از آن دم زده، مربوط به حقوق بازنشستگان کشوری است نه تامین اجتماعی.

همسان‌سازی؛ درد مشترک بازنشستگان

با این حال موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که داوود منظور از آن سخن گفت، شامل کارگزان بازنشسته و بازنشستگان تامین اجتماعی نیست و محدود به بازنشستگان کشوری است؛ موضوعی که انتقاداتی را از سوی جمعی از بازنشستگان به دنبال داشته است. اشاره آنها به این است که ناچارند برای گذران امور زندگی شغل دوم داشته باشند یا با نصف حقوق وزارت کار بیش از هشت ساعت کار می‌کنند، چون دخل و خرج‌شان به هم نمی‌خورد.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، از آنجایی‌که آنها بابت سال‌ها بیمه‌پردازی در دوران بازنشستگی، نه مستمری خوبی دارند و نه بیمه درمانی که پاسخگوی هزینه‌های آنها باشد و در ضمن بیمه تکمیلی هم به موقع به داد آنها نمی‌رسد، یک ضرورت است که زمان اجرای آن را پراهمیت می‌کند.

وعده منظور درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 

البته، رئیس سازمان برنامه و بودجه نگرانی بازنشستگان تامین اجتماعی درباره موضوع همسان‌سازی را بی‌پاسخ نگذاشته است. او در این باره به قانون بودجه استناد کرده است. در قانون بودجه ۱۴۰۳ پیش‌بینی شده که دولت ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خودش را به تامین اجتماعی برای این موضوع پرداخت کند تا همسان‌سازی اجرا شود. ظاهرا جلساتی نیز در باب همسان‌سازی حقوق بازنشستگان میان سازمان تامین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه در جریان است. 

اگرچه تا امروز که چهارمین ماه سال در حال سپری است، خبری از اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیست اما آنچنان که دولتی‌ها می‌گویند، آئین‌نامه اجرایی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در نوبت بررسی در هیات وزیران است تا با تصویب هیات وزیران اجرای این بند از قانون بودجه آغاز شود. بر اساس مصوبه قانون بودجه امسال که به بند الحاقی یک ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه اشاره دارد،دولت مکلف است به منظور عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با ۹۰ درصد حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همتراز، تا پایان سال سوم برنامه اقدام لازم در این زمینه را به عمل آورد. این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول معادل ۴۰ درصد و در سال‌های دوم و سوم هر کدام ۳۰ درصد مابه‌التفاوت تا ۹۰ درصد یاد شده خواهد بود. 

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مورد تاکید مجلسی‌ها نیز هست و آنطور که رئیس فراکسیون کارگری مجلس گفته منابع لازم برای این اقدام بیشتر از ناحیه رد دیون دولت به تامین اجتماعی است و بدین منظور، همین امسال سهام‌های در نظر گرفته شده برای رد دیون امسال سازمان، با انتقال سهام باید انجام شود و این اقدام باید همزمان با پرداخت دیون سایر صندوق‌ها باشد. وظیفه اجرایی پرداخت نیز پس از این اقدام،‌ با خود سازمان تامین اجتماعی است.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

 • بازنشسته تأمین اجتماعی

  باسلام
  فیش مستمری اسفند ماه 1402 مبلغ مستمري 14,310,821ریال به صورت غیر قانونی از حقوق بنده کم کردن چرا؟

  فیش مستمری فروردین ماه 1403 مبلغ مستمري 14,310,821 ریال به صورت غیر قانونی از حقوق بنده کم کردن چرا؟

  فیش مستمری اردیبهشت ماه 1403 مبلغ مستمري 14,310,821ریال به صورت غیر قانونی از حقوق بنده کم کردن چرا؟

  فیش مستمری خرداد ماه 1403 مبلغ مستمري 14,310,821 ریال کم کردن مانده مبلغ مستمري 85,864,919 ریال

  و هم حکم بازنشستگی سالها 1399، 1400، 1401 و 1402 را هم در اسفند ماه سال 1404 تغییر کردن و مبلغ مستمری بنده را به صورت غیر قانونی کم کردن چرا؟

  درخواست رسیدگی دارم.

  کد ملی: 1531439901

  حکم بازنشستگی بنده تغییر کردن چرا؟

  حکم سالانه بنده سال ها 1399، 1400، 1401 و 1402 به صورت غیر قانونی در اسفنده ماه سال 1402 تغییر کرده است چرا؟

  تأمین اجتماعی شعبه سبزدشت بهارستان مبلغ 13/080/714 ریال از حکم سال 1399 به صورت غیر قانونی کم کرده است.

  تأمین اجتماعی شعبه سبزدشت بهارستان مبلغ 4/260/261 ریال از حکم سال 1400 به صورت غیر قانونی کم کرده است چرا؟

  تأمین اجتماعی شعبه سبزدشت بهارستان مبلغ 5/879/161 ریال از حکم سال 1401 به صورت غیر قانونی کم کرده است چرا؟

  تأمین اجتماعی شعبه سبزدشت بهارستان مبلغ 2/365/784 ریال از حکم سال 1402 به صورت غیر قانونی کم کرده است چرا؟

  درخواست رسیدگی دارم.

  کد ملی : 1531439901

  بازنشسته تامین اجتماعی

  و این در حالی است که مدارک مورد نیاز برای کم کردن غیر قانونی از حقوق و مزایا بنده در حکم بازنشستگی سالها 1399، 1400، 1401 و 1402 و هم در فیش حقوقی شکایت علیه شعبه مربوطه تامین اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی به دیوان عدالت اداری دادم.

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد