آخرین خبر از همسان سازی حقوق بازنشستگان ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | افزایش ۸۰۰ هزار تومانی حقوق بازنشستگان این گروه

در این خبر به آخرین خبر از همسان سازی حقوق بازنشستگان ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، پرداخته شده است.

آخرین خبر از همسان سازی حقوق بازنشستگان ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | افزایش ۸۰۰ هزار تومانی حقوق بازنشستگان این گروه
صفحه اقتصاد -

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران، در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه گفت: افزایش بر اساس مصوبه شورای عالی کار است و بر همین اساس شورای عالی کار برای حداقل دستمزد شاغلین ۳۵درصد در نظر گرفته است. 

علی دهقان‌کیا با بیان اینکه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همان ۳۵ و ۲۲ درصداست و تغییر نخواهد کرد، اما در حق مزایا تغییراتی خواهیم داشت، افزود: در دریافت مزایای بازنشستگان تامین اجتماعی با شاغلین یک اختلافی خواهند داشت. در افزایش سایر سطوح یک بخش مربوط به دولت می‌شود، هر چیزی که آنجا افزایش پیدا کند به ما هم تعلق می‌گیرد مثل حق همسر و حق اولاد. آن چیزی که دولتی هست حق همسر ۹۲۰ هزار تومان بوده الان به یک میلیون و ۴۰۰ و حق اولاد هم ۴۲۰ هزار تومان بوده است به ۸۶۹ هزار تومان خواهد رسید.

در مورد حق بن و مسکن بازنشستگان کارگری یک چیزی و تامین اجتماعی هم یک چیز دیگر اضافه می‌شود در این وسط معلوم نیست کدام یک را مدنظر بگیرند. در مجموع یک اتفاقاتی افتاده و قرار شده تا دولت آن را تایید نکرده است ما عدد و رقم اعلام نکنیم. عدد و ارقام هم تا دو سه روز آینده مشخص خواهد شود، این ماه وقتی احکام جدید اعلام شود وحقوق جدید پرداخت شود و این‌ها هم مشخص می‌شود. در اردیبهشت ماه حقوق جدید پرداخت می‌شود و مابه التفاوت فروردین ماه هم در خرداد پرداخت خواهد شد. افزایش بن و حق مسکن بازنشستگان تامین اجتماعی مطرح است که که باید به دولت برود و برگردد.

حقوق بازنشستگان متاهل با یک فرزند چقدر می‌شود؟

بنابراین بر اساس افزایش ۳۵ درصدی، یک فرد بازنشسته دارای همسر که یک فرزند داشته باشد، بالای ۱۰ میلیون تومان دریافتی خواهد داشت. گفتنی است که در سال ۱۴۰۳، حق عائله مندی برابر با ۵۰۰ هزار تومان و حق اولاد به ازای هر فرزند برابر با ۷۱۶ هزار تومان تعیین شده است.

همچنین بن کارگری به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده و حق مسکن نیز برابر با ۹۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

با وجود گذشت دو ماه از سال جدید، زمان اجرای دقیق همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به دلیل عدم ابلاغ برنامه هفتم توسعه، در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.

متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران از محل افزایش مالیات بر ارزش افزوده، تکلیف برنامه هفتم توسعه است که بایستی از ابتدای امسال اجرایی شود. اما با وجود گذشت نزدیک به دو ماه از سال، نه برنامه هفته به مرحله اجرایی رسیده و نه تکلیف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان روشن شده است.

این در شرایطی است که وزیر کار در تازه‌ترین اظهارنظر درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان گفته است: افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و سایر صندوق‌هایی که تحت پوشش وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی بودند، اجرا، اعمال و پرداخت شد، اما در موضوع همسان سازی باید تامین منابع صورت بگیرد.

به گفته صولت مرتضوی، مجلس مبالغی را برای ما در نظر گرفته است که نیازمند زمان است، اما هرچه که پرداخت شود هم در صندوق بازنشستگی و هم در سازمان تامین اجتماعی عملیاتی و اجرا خواهد شد.

او همچنین در اظهارنظر دیگری در پاسخ به این‌که متناسب و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با توجه به این که احکام برنامه هفتم ابلاغ نشده مانده است، چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، عنوان کرده؛ باید ابلاغ شود. همسان‌سازی زمانی که قانون ابلاغ شود، اجرا خواهد شد. حال با توجه به این که گفته می‌شود اصلاحیه آورده‌اند، آن اصلاحیه هم اصلاح شود، قطعا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از تاریخ اجرای قانون انجام خواهد بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی متذکر شده؛ تاریخ اجرایی برنامه هفتم از ابتدای سال ۱۴۰۳ یعنی از اول فرودین سال ۱۴۰۳ خواهد بود. هرگونه اصلاحی در احکام بازنشستگان عزیز از اول فرودین ۱۴۰۳ اعمال می‌شود.

احکام همسان‌ سازی از خرداد اجرا می‌شود؟

اما پیش از این داود منظور، رییس سازمان برنامه اعلام کرده بود: وظیفه ما در دولت این است که معیشت بازنشستگان را بهبود بخشیم. دولت در لایحه بودجه سال گذشته این پیش‌بینی را داشت که منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین شود.

به گفته او، منابع افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اختصاص خواهد یافت. بنا داریم که در گام اول ۴۰ درصد همسان‌سازی را انجام دهیم.

منظور با تاکید بر اینکه جداول بودجه تا آخر اردیبهشت ماه از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام خواهد شد، عنوان کرده؛ براساس زمان‌بندی طراحی شده در قانون، احکام همسان‌سازی ان‌شالله از خرداد ماه اجرا و البته معقوقات دو ماه نخست سال نیز پرداخت خواهد شد.

در این میان، یک نماینده مجلس هم خبر داده است: همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری از خرداد اجرایی خواهد شد.

اما به نظر می‌رسد این اظهارنظرها در حالی که هنوز برنامه هفتم ابلاغ نشد، در حد وعده است.

احسان قاضی زاده هاشمی در حاشیه نشست ارائه گزارش و رسالت صندوق‌های بازنشستگی کشوری در تحقق شعار سال در جمع خبرنگاران گفته است: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان منابع آن در بودجه لحاظ و در جداول نهایی سهم ۴۰ درصدی برای اجرا در سال جاری تصویب شد.

وی متذکر شده؛ این موضوع به شورای نگهبان جهت بررسی ارسال و تا قبل پایان اردیبهشت ان اشاالله نهایی و از خرداد اجرایی خواهد شد. ۴۰ درصد میزان افزایش است و سال ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ نیز دو مورد افزایش ۳۰ درصدی خواهیم داشت.

یکی دیگر از نمایندگان در روایتی جدید نیز به دلایل تأخیر در اعمال قانون همسان‌سازی حقوق پرداخته است. سیدسلمان ذاکر، نماینده مردم ارومیه و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره چرایی اعمال نشدن ۴۰ درصد متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان گفته است: براساس گفته مسئولان صندوق بازنشستگی کشوری، حقوق همسان‌سازی بازنشستگان هنوز قطعیت قانونی پیدا نکرده و در مقام موضع اعلام آن هستیم. منابع لازم برای آن پیش‌بینی شده و می‌شود و به محض ابلاغ و اعلام اجرا می‌شود.

براساس حکم قانون بودجه، قرار است منابع ریالی برای اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان از محل افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده فراهم شود و حالا دولت اعلام کرده در فروردین ماه امسال از محل یک درصد افزایش مالیات ارزش افزوده از ۹ درصد به ۱۰ درصد حدود ۴۴۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی جدید ایجاد شده است.

این درآمد علی‌القاعده صرف متناسب سازی حقوق بازنشستگان خواهد شد اما یدالله فرجی، فعال صنفی بازنشستگان کارگری، گفته؛ باید مشخص کنند سهم بازنشستگان کارگری از این منابع چقدر است.

او افزوده؛ آیا بازهم قرار است این بودجه صرف متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق‌های دولتی شود و حکم کنند که تامین اجتماعی با منابع داخلی خود متناسب‌سازی را اجرا کند؟

به گفته فرجی، اگر چنین حکمی صادر کنند بازهم دست بازنشستگان کارگری در حنا خواهد ماند چراکه صندوق تامین اجتماعی با منابع خود متناسب‌سازی را اجرا نمی‌کند.

این فعال صنفی بازنشستگان متذکر شده؛ تامین اجتماعی ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان را اجرا نکرد حالا چطور قرار است یک متناسب‌سازی عادلانه را اجرایی کند؛ سهم ما کارگران بازنشسته از متناسب‌سازی چقدر است و چه زمانی قرار است نصیب‌مان شود؟

عیدعلی کریمی، دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین هم گفته است: مشخص نیست همسان‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی چگونه قرار است اجرا شود. امیدواریم به بهانه‌ی نبود بودجه، بازنشستگان تامین اجتماعی را از همسان سازی حقوق معاف نکنند که بازنشستگان تامین اجتماعی اوضاع معیشتِ بسیار بدی دارند. ضمن اینکه آن‌ها از مزایای مزدی هم بی‌بهره هستند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

 • ناشناس

  مردمو مسخره کردید خدا مسخره تان کند هی وعده یکسان سازی حقوق بازنشستگان.

 • ناشناس

  ۸۰۰هزار تومان با تورم الان آنقدر ناچیز است که قابل اخبار نیست حقوق باید ۴برابر خط فقر باشه الان هم زیر خط فقر است یعنی مسیولین کارشان این است که بازنشسته زیر خط فقر باشد تمام حقوق خود مسول را رو نمایی کنید ببینید چقدر نجومی حقوق می‌گیرد بعد برای بازنشسته اندکی حقوق

 • ناشناس

  وقتی نظر خواهی میکنید ما نه ایمیل داریم ونه بلد هستم شما نطر خواهی کنید چکار به ایمیل ووودارید

 • ناشناس

  حقوق برحسب قیمت خانه حداقل۳میلیارد وخودرو ۴۰۰میلیون هزینه سفر درمان تحصیل وازدواج فرزندان وخوراک پوشاک حقوق باید صدو بیست میلیون به بالا باشد نهزیر خط فقر

 • ناجی

  بهترنیست همه ای بازنشستگان را ازرده خاج اغلام کنید،آینقدرهم وعده بیخودی ندهید،واینقدرهم امروزوفردانکنید،وهرکسی هم حرفی که خودش به ان اعتقادی نداردنگوید،حداقل به کلیه افرادی که قرار است دراین موارد صحبتی بکنند بخشنامه اعلام کنید که همگی یک جور صحبت کنند،

 • محرمعلی مولایی

  ‌شریک د...... همدست ...... اینه

 • یزدان

  به نام خدای مهربان و بخشنده
  عزیزلن بازنشسته تامین اجتمایی تا زمانی که دولت اختیار این صندوق بزرگ و شستا را در اخیتارخودش دارد ما هیچ ایدی برای اجرای عدالت نداریم و به ما که میرسد مگوید از منابع خودتان حساب کنید در صورتی که طبق گفته مدیران ارشد این بیمه دولت در طول این چهل سال سهم خود را نداده و بالغ بر هشتصد هزار میلیارد میشود بعدش هم بخواهد برای ما همسان سازی کند همه ما را سرکار گذاشتند

 • ناشناس

  خدا شاهده

 • اصفهانی

  اَی.

 • ناشناس

  با این اتفاق برای رییسی همسان‌سازی هم از یاد میره .

 • بازنشسته

  سلام علیکم . خدا از همه شون نگذره . تمام این جلسات و حرفها . خدا گواهست حقوقم فقط 800الی 900 تومان اضافه کردند .

 • رضا

  سلام خدمت دوستان گرامی من شمارا بخداقسم میدهم فکری برای کارگران کشور اسلامی خودتان بکنید یک خانواده هفت نفر با چند نوه کرایه منزل بهداشت پیری مریضی درمندی با این گرانی کارگران بازنشسته حیران هستند شمارا بخدایحضرت محمد قسم میدهم فکری خوبی وکمک خوبی به کارگران کشور اسلامی ایران کمک کنید ممنونم خداوند متعال نگهدار مسولان عزیز کشورمان باشد امین یا رباعالمین خداحافظ

 • حسن شکوری دیزجی

  سلام افزایش حقوق بازنشستگان تامین وکشوری دربرابر تورم سال جدید ناچیز به نظر می رسد

 • امیر

  خداوکیلی الان هشت ماهه نتونستم گوشت بخرم تو خورشت مرغ میریزیم بازم خداپدرومادر یکی رابیامرزه چند روز پیش یه کم گوشت نذری برایمان آورد من وامثال من چه کاری کردیم به این گرفتاری دچار شدیم فقط خجالت زن وبچه من دوتا داماد یک عروس ویک دختر توی خونه دارم ومن وخانمم دارو هم باید بخریم خدالعنت کند باعت وبانی این حقوف ناچیز .آتش بگیر تابدانی چه میکشم .احساس سوختن به تماشا نمیشود

نظرسنجی

کدام یک از کاندیداهای زیر در انتخابات ریاست جمهوری رای می آورند؟

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان