پیش بینی قیمت جهانی طلا / آنتروپی در مارکت جهانی طلا

طلای جهانی طی دومین هفته پیاپی، برای تثبیت صعود خود تلاش می‌کند. سرمایه‌گذاران در هفته آینده، تحولات سیاسی در جهان و داده‌های اقتصادی آمریکا را به‌دقت زیر نظر خواهند داشت.

پیش بینی قیمت جهانی طلا / آنتروپی در مارکت جهانی طلا
صفحه اقتصاد -

قیمت طلای جهانی در این هفته با وجود افزایش اولیه، نتوانست روند صعودی خود را حفظ کند و سرانجام در پایان هفته معاملاتی، تمامی رشد هفتگی‌اش را از دست داد. بعد از یک شروع آرام در ابتدای هفته، قیمت طلای جهانی، روز پنجشنبه از منطقه معاملاتی محدود خود خارج شد و به بالاترین سطح طی دو هفته اخیر یعنی بالای ۲۳۶۰ دلار رسید.

با وجود این، تقویت مداوم دلار آمریکا در اواخر هفته باعث شد این افزایش قیمت از بین برود. سرمایه‌گذاران در هفته آینده همچنان بر اخبار ژئوپولیتیک و انتشار داده‌های کلیدی از ایالات متحده تمرکز خواهند کرد.

فروشندگان دست به ماشه طلای جهانی

بعد از کاهش قیمت طلا در هفته گذشته، بازده اوراق خزانه 10 ساله آمریکا در روز دوشنبه کمی افزایش یافت؛ چراکه مقامات فدرال رزرو لحنی محتاطانه در قبال کاهش سیاست‌های انبساطی اتخاذ کردند که این موضوع مانع از افزایش بیشتر قیمت طلا شد.

نیل کاشکاری، رئیس کل فدرال رزرو مینیاپولیس، در پایان هفته گفت: پیش بینی معقولانه این است که فدرال رزرو تا دسامبر برای کاهش نرخ بهره صبر کند. او افزود: بانک مرکزی در موقعیت بسیار خوبی برای دریافت داده‌های بیشتر قبل از تصمیم‌گیری است.

علاوه بر این، پاتریک هارکر، رئیس کل فدرال رزرو فیلادلفیا، اشاره کرد: ممکن است فدرال رزرو نرخ بهره را برای مدت طولانی‌تری نسبت به حد انتظار بازار نگه دارد.

قدرت‌نمایی دلار در برابر طلا

روز سه‌شنبه، انتشار داده‌های ناامیدکننده‌ کلان اقتصادی از آمریکا باعث شد دلار نتواند قدرت بیشتری پیدا کند و به قیمت طلای جهانی برای حفظ موقعیت خود کمک کرد. اداره آمار آمریکا اعلام کرد فروش خرده‌فروشی در ماه می تنها ۰.۱ درصد افزایش یافته، در حالی که فروش خرده‌فروشی به استثنای خودرو ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرده است. هر دوی این اعداد پایین‌تر از انتظارات بازار بود.

 

با تعطیلی بازارهای آمریکا در روز چهارشنبه، حجم معاملات کاهش پیدا کرد و قیمت طلا نتوانست حرکت قابل توجهی در هیچ یک از جهت‌ها داشته باشد و روز معاملاتی را تقریباً بدون تغییر به پایان رساند.

تنش‌های ژئوپولیتیکی در روز پنجشنبه با گزارش‌هایی مبنی بر تایید حمله اسرائیل به لبنان و اعلام آمادگی این رژیم برای یک «جنگ تمام‌عیار» در پاسخ به افزایش درگیری‌های مرزی، دوباره بالا گرفت. در نتیجه، طلای جهانی به بالاترین سطح خود در دو هفته اخیر یعنی بالای ۲۳۶۰ دلار رسید. در همین حال، داده‌های ایالات متحده نشان داد تعداد اولیه‌ درخواست‌های بیکاری هفتگی در هفته منتهی به ۱۵ ژوئن نسبت به رقم 243 هزار نفر در هفته قبل، به 238 هزار نفر کاهش یافته است.

روز جمعه، دلار آمریکا به پشتوانه داده‌های مثبت، در برابر ارزهای دیگر، مقاومت کرد و باعث شد طلای جهانی سودهای روز پنجشنبه را از دست بدهد. شاخص PMI بخش تولید در ایالات متحده در برآورد اولیه ماه ژوئن به 51.7 از 51.3 در ماه مه رسید، در حالی که PMI بخش خدمات از 54.8 به 55.1 افزایش یافت که نشان‌دهنده ادامه روند توسعه فعالیت‌های تجاری در بخش خصوصی با سرعتی مطمئن است.

پیش بینی قیمت طلای جهانی در هفته معاملاتی پیش رو

در نیمه اول هفته آینده (معاملاتی)، تقویم اقتصادی آمریکا هیچ داده‌ تاثیرگذاری که بتواند بر ارزش طلا تاثیر زیادی بگذارد، ارائه نخواهد کرد. بنابراین، سرمایه‌گذاران همچنان بر اخبار مربوط به درگیری در خاورمیانه تمرکز خواهند کرد. تشدید بیشتر تنش‌های ژئوپولیتیکی می‌تواند به طلا اجازه دهد تکانه صعودی را تجربه کند.

در روز پنجشنبه، اداره تحلیل اقتصادی آمریکا (BEA) تجدید نظر نهایی خود را در مورد رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ منتشر خواهد کرد. روز جمعه این اداره داده‌های مربوط به شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) برای ماه مه را، که معیار ترجیحی فدرال رزرو برای سنجش تورم است، منتشر خواهد کرد.

به احتمال فراوان، سرمایه‌گذاران به نرخ تورم ماهانه‌ شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (core PCE)، که اقلام پرنوسان مانند غذا و انرژی را از خود مستثنی می‌کند و تحت تاثیر عوامل پایه‌ای قرار نمی‌گیرد، واکنش نشان خواهند داد.

در ماه آوریل، شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی بدون احتساب مواد غذایی و انرژی ۰.۲ درصد افزایش یافت. تکرار این رقم (۰.۲ درصد) یا پایین‌تر از آن، می‌تواند دوباره انتظارات برای کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در سپتامبر را تقویت کند و باعث فشار فروش بر دلار آمریکا شود. از طرف دیگر، رقم ۰.۳ درصد یا بالاتر می‌تواند باعث افزایش بازده اوراق خزانه آمریکا شده و قیمت طلای جهانی را تا پایان هفته به سمت پایین‌تر سوق دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت صفحه اقتصاد هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد