تقویم نجومی امروز چهارشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۳ + تقویم همسران ۱ فروردین ۱۴۰۳

در این پست از صفحه اقتصاد تقویم نجومی امروز چهارشنبه 1 فروردین 1403، مصادف با 9 رمضان 1445 قمری و 20 مارس 2024 از نظرتان می گذرد.

تقویم نجومی امروز چهارشنبه 1 فروردین 1403 + تقویم همسران 1 فروردین 1403
صفحه اقتصاد -

تقویم نجومی امروز چهارشنبه 1 فروردین 1403 ، مصادف با 9 رمضان ۱۴۴۵ و 20 مارس ۲۰۲۴ از نظرتان می گذرد.️ امروز موقعیت قمر در برج اسد است. امروز چهارشنبه متعلق است به امام کاظم علیه‌السلام ، امام رضا علیه‌السلام، امام جواد علیه‌السلام و امام هادی علیه‌السلام، اعمال نیک خود را به پیشگاه مقدس ایشان هدیه کنیم تا ثواب دوچندان نصیبمان گردد.

ساعت سعد و نحس روز 1 فروردین 1403

چهارشنبه 1 فروردین 1403 از ساعت 00:42:00 تا ساعت 01:42:00 ساعت فلکی در مشتری می باشد و سعد اکبر است.

مناسبت‌های 1 فروردین

۱ فروردین یکمین روز از سال در گاه‌شماری خورشیدی است. به پایان سال ۳۶۴ روز (۳۶۵ روز در سال کبیسه) مانده‌است.

جشن نوروز در ایران و چند کشور دیگر.

 • ۱ - سرآغاز گاه‌شماری هجری خورشیدی
 • ۱۱۷۵ - تاج‌گذاری رسمی آقامحمدخان قاجار
 • ۱۳۱۰ - بنیان‌گذاری روزنامه آلیک
 • ۱۳۱۴ - رضاشاه از دولت‌های خارجی خواست تا در مکاتبات رسمی از عبارت ایران که توسط خود ایرانیان از گذشته استفاده می‌شده، برای کشور استفاده کنند
 • ۱۳۹۷ - طوفان ۱۳۹۷ گلستان
 • ۱۴۰۰ - آغاز اعتصاب غذای گسترده زندانیان سیاسی

۹ رمضان در تقویم هجری قمری قراردادی دویست و چهل و پنجمین روز سال است.

 • ۱۲۲۵ق. حمله وهابیان به نجف
 • ۱۳۲۵ق. درگذشت محمد بهاری همدانی، عارف شیعه و نویسنده کتاب تذکرة المتقین در بیان آداب سیر و سلوک (۲۳ مهر ۱۲۸۶ش)
 • ۱۳۵۰ق. درگذشت علی خویی فقیه، شاعر و نویسنده عِقدالفرید فی شرح القصاید (۲۷ دی ۱۳۱۰ش)
 • ۱۴۱۷ق. به آتش کشیده شدن مرکز فرهنگی ایران در لاهورِ پاکستان به‌دست سپاه صحابه (۳۰ دی ۱۳۷۵ش)
 • ۱۴۴۳ق. درگذشت محمد فیض سرابی نماینده مجلس خبرگان رهبری. (۲۲ فروردین ۱۴۰۱ش).

۲۰ مارس هفتاد و نهمین (در سال‌های کبیسه هشتادمین) روز سال در گاه‌شماری میلادی است. ۲۸۶ روز تا پایان سال باقی‌است.

 • روز جهانی زبان فرانسوی
 • روز جهانی شادی

امروز مناسب برای امور زیر است:

شروع امور دائمی

عقد و ازدواج

شروع معالجه و درمان

جابجایی و نقل و انتقال

ورود به خانه نو

مهاجرت

خرید احشام و حیوان

خرید خانه و املاک

امور مربوط به حرز

آب و جارو کردن خانه و...

قرض و وام دادن و گرفتن

امور زراعی و کشاورزی

درختکاری

داد و ستد و تجارت

قرض و وام، زراعت، درختکاری، و داد و ستد خوب است.

شروع امور دائمی، خرید احشام و حیوان، و خرید خانه و املاک نیک است.

زایمان: چهارشنبه یک فروردین: نوزاد ولادتش آسان و در همه امور زندگی موفق شود. اِن‌شاءالله

قرض و وام، زراعت، درختکاری، و داد و ستد خوب است.

شروع امور دائمی، خرید احشام و حیوان، و خرید خانه و املاک نیک است.

زایمان: چهارشنبه یک فروردین: نوزاد ولادتش آسان و در همه امور زندگی موفق شود. اِن‌شاءالله

مجامعت و آمیزش همسران چهارشنبه شب (شب پنجشنبه ۲ فروردین): فرزندِ چنین شبی یا دانشمند شود یا حاکم بر مردم.

نقل مکان و جابجایی، و خرید منزل و ملک: چهارشنبه ۱ فروردین: به لحاظ موقعیت قمر؛ جابجایی، ورود به خانه نو، ورود به شهر، و خرید خانه و املاک نیک است.

سفر :چهارشنبه ۱ فروردین: سفر همراه صدقه باشد.

حجامت:  خون دادن یا  حجامت در این روز از ماه قمری ،باعث درد اعضا می شود.

اصلاح مو (سر و صورت)  چهارشنبه ۱ فروردین: موجب درد و بیماری می‌گردد.

برای دیدار با مسئولین، بزرگان و افراد مهم: چهارشنبه ۱ فروردین: دیدار با مسئولین خوب است.

ناخن گرفتن
چهارشنبه برای گرفتن ناخن، روز مناسبی نیست و باعث بداخلاقی میشود.
دوخت ودوز
چهارشنبه برای بریدن و دوختن لباس نو روز بسیار مناسبی است و کار آن نیز آسان افتد و به سبب آن وسیله و یا چارپایان بزرگ نصیب شخص شود.ان شاالله

تعبیر خواب

رویایی که امشب (شب چهارشنبه) دیده شود، تعبیرش از آیه ۹ سوره مبارکه « توبه » است.

﴿﷽ اشتروا بایات الله ثمنا قلیلا﴾

دو نفر برای قطع معامله‌ای نزد خواب بیننده بیایند و از این قبیل امور...

وقت استخاره در روز چهارشنبه: از طلوع آفتاب تا ساعت ۱۲ ظهر و بعداز ساعت ۱۶عصر تا عشای آخر( وقت خوابیدن)

ذکر روز چهارشنبه

یا حیّ یا قیّوم  ۱۰۰ مرتبه

ذکر بعد از نماز صبح

۵۴۱ مرتبه «یا متعال» که موجب عزّت در دین می‌گردد.

14072948_588

آیا امروز چهارشنبه 1 فروردین 1403 قمر در عقرب است؟

خیر امروز چهارشنبه 1 فروردین قمر در عقرب نیست.

قمر در عقرب فروردین ماه : روز چهارشنبه ۸ فروردین ساعت ۱۳ بعدازظهر قمر داخل عقرب می‌شود و روز جمعه ۱۰ فروردین ساعت ۲۳ شب قمر از عقرب خارج می‌شود.

قمر در عقرب بر مبنای برج عقرب

یک مبنای دیگر که اهل نجوم در رابطه با قمر در عقرب بیشتر از آن آگاهی دارند و سختی کار آن این است که شناخت آن نیاز به تخصص های خاص نجومی دارد، وجود قمر در برج عقرب هست که معمولا از انتهای زمان وجود قمر در صورت فلکی عقرب آغاز می شود و تا دو روز بعد ادامه دارد، این مبنا یک مبنای کاملا تخصصی است که از اختبارات دقییق نجومی بدست می آید و اکثرا به این زمان اهمیت داده نمی شود اما از آن جایی که احتیاط شرط عقل است، گاهی اقتضای این وجود دارد از انجام امور مهمه درایام قمر در عقرب خود داری کرد تا بهترین نتیجه بدست آورده شود.

کارهای مکروه در روزهای قمر در عقرب

خوب است بدانید که چه کارهایی را نباید در روزهای قمر در عقرب انجام بدهید. البته در کتاب‌های فقهی انجام دادن این امور مکروه دانسته شده‌اند و حرام نیستند. به طور کلی، انجام کاری در این ایام حرام محسوب نمی‌شود و انجام این کارها در ایام قمر در عقرب شگون ندارد. بنابراین ممکن است انجام دادن آنها عواقب خوبی نداشته باشد. این اعمال عبارتند از:

عقد نکاح

اقدام برای بچه‌دار شدن (انعقاد نطفه)

سفر

از امام صادق علیه‌السّلام هم روایتی داریم که: «من سافر أو تزوّج و القمر فی العقرب لم یر الحسنى»؛ یعنى وقتى که قمر در عقرب است، هر کس مسافرت کند یا عقد نکاح نماید، نیکویى نبیند.

محقق هم در شرایع نوشته است: «و یکره إیقاع النکاح و القمر فی العقرب» ازدواج و عقد نکاح (یا نزدیکی) در ایام قمر در عقرب، مکروه است. (شرائع الإسلام فی مسائل الحلال و الحرام، ج‌۲، ص. ۲۱۱)

علاوه بر این، سایر دانشمندان اسلامی و منجمان نیز گفته‌اند که بهتر است بعضی کارها را در ایام قمر در عقرب انجام ندهید. این امور عبارتند از:

مسافرت

اقدام برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه)

خواندن عقد ازدواج

افتتاح کسب و کار و تجارت

تعیین و تغییر نام

گذاشتن سنگ بنای کار‌های مهم

حجامت

دیگر امور اساسی زندگی

برای اطلاع از دلیل کراهت انجام این اعمال در ایام قمر در عقرب نیز روایاتی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در کتب معتبر حدیثی مانند کافی، من لایحضره الفقیه، بحارالانوار، وافی و وسائل الشیعه بخوانید.

دعای روز چهارشنبه

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ، الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِى جَعَلَ اللَّیْلَ لِباساً، وَالنَّوْمَ سُباتاً، وَجَعَلَ النَّهارَ نُشُوراً، لَکَ الْحَمْدُ أَنْ بَعَثْتَنِى مِنْ مَرْقَدِى وَلَوْ شِئْتَ جَعَلْتَهُ سَرْمَداً، حَمْداً دائِماً لَایَنْقِطعُ أَبَداً، وَلَا یُحْصِى لَهُ الْخَلائِقُ عَدَداً، اللّٰهُمَّ لَکَ الْحَمْدُ أَنْ خَلَقْتَ فَسَوَّیْتَ، وَقَدَّرْتَ وَقَضَیْتَ، وَ أَمَتَّ وَ أَحْیَیْتَ، وَأَمْرَضْتَ وَشَفَیْتَ، وَعافَیْتَ وَ أَبْلَیْتَ، وَعَلَى الْعَرْشِ اسْتَوَیْتَ، وَعَلَى الْمُلْکِ احْتَوَیْتَ؛

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است، ستایش خدا را که شب را پوشش و خواب را مایه آرامش و روز را زمینه تکاپو قرار داده، ستایش فقط شایسته توست که مرا از خوابگاهم برانگیختی و اگر می‌خواستی خوابم را جاودان می‌ساختی، ستایش دائم که هرگز پایان نیابد و سپاس بیکران ‌که آفریدگان از شمارش آن ناتوان‌اند، خدایا! ستایش تنها شایسته توست که آفریدی و سامان دادی و اندازه مقرر نمودی و فرمان دادی و میراندی و زنده کردی و بیمار نمودی و درمان کردی و بهبودی عنایت فرمودی و فرسوده ساختی و بر عرش هستی استیلا یافتی و بر فرمانروایی جهان چیره گشتی؛

أَدْعُوکَ دُعَاءَ مَنْ ضَعُفَتْ وَسِیلَتُهُ، وَانْقَطَعَتْ حِیلَتُهُ، وَاقْتَرَبَ أَجَلُهُ، وَتَدَانَىٰ فِى الدُّنْیَا أَمَلُهُ، واشْتَدَّتْ إِلَىٰ رَحْمَتِکَ فاقَتُهُ، وَعَظُمَتْ لِتَفْرِیطِهِ حَسْرَتُهُ، وَکَثُرَتْ زَلَّتُهُ وَعَثْرَتُهُ، وَخَلُصَتْ لِوَجْهِکَ تَوْبَتُهُ، فَصَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ خاتَمِ النَّبِیِّینَ، وَعَلَىٰ أَهْلِ بَیْتِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ، وَارْزُقْنِى شَفاعَهَ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللّٰهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ، وَلَا تَحْرِمْنِى صُحْبَتَهُ، إِنَّکَ أَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ. اللّٰهُمَّ اقْضِ لِى فِى الْأَرْبَعاءِ أَرْبَعاً: اجْعَلْ قُوَّتِى فِى طَاعَتِکَ، وَنَشَاطِى فِى عِبَادَتِکَ، وَرَغْبَتِى فِى ثَوَابِکَ، وَزُهْدِى فِیَما یُوجِبُ لِى أَلِیمَ عِقَابِکَ، إِنَّکَ لَطِیفٌ لِمَا تَشَاءُ.

تو را می‌خوانم همچون کسی که وسیله‌اش ناکارا گشته و رشته‌ی چاره‌اش گسسته و مرگش نزدیک شده و آرزویش در دنیا کاستی یافته و سخت بر رحمت تو نیازمند گشته و حیرتش بر اثر کوتاهی فزونی یافته و لغزش و افتادنش فزونی یافته و بازگشتش به‌سوی تو خالص شده است، پس بر محمّد خاتم پیامبران و بر خاندان پاکیزه و پاک‌نهاد او درود فرست و شفاعت محمّد (درود خدا بر او و خاندانش باد) را روزی‌ام فرما و از هم‌نشینی با او محرومم مساز، همانا تویی مهربان‌ترین مهربانان، خدایا! در چهارشنبه چهار حاجت مرا روا ساز: نیرویم را در طاعت خود و نشاطم را در بندگی خویش و رغبتم را در پاداشت و بی‌رغبتی‌ام را در آنچه موجب عذاب دردناک توست قرار ده، همانا تو به هر که بخواهی مهربانی

نماز روز چهارشنبه

و از آن حضرت [امام عسکری] روایت شده: هرکه روز چهارشنبه چهار رکعت نماز بجای آورد و در هر رکعت پس از سوره «حمد» یک مرتبه «قُلْ هُوَ اللّٰهُ أَحَدٌ» و «إِنّٰا أَنْزَلْنٰاهُ» بخواند خدا توبه او را از هر گناهی که باشد می‌پذیرد و حوریه‌ای در بهشت به همسری او درمی‌آورد.

راوی از آن حضرت پرسید در چه وقتی از روز باید این نماز را بجای آورد؟ فرمود: بین طلوع آفتاب تا ابتدای ظهر.

زیارت روز چهارشنبه امام کاظم، امام رضا، امام جواد و امام هادی (ع)

السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا أَوْ لِیَاءَاللّٰهِ، السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا حُجَجَ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا نُورَ اللّٰهِ فِى ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ، السَّلامُ عَلَیْکُمْ، صَلَواتُ اللّٰهِ عَلَیْکُمْ وَعَلَىٰ آلِ بَیْتِکُمُ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ، بِأَبِى أَنْتُمْ وَأُمِّى، لَقَدْ عَبَدْتُمُ اللّٰهَ مُخْلِصِینَ، وَجَاهَدْتُمْ فِى اللّٰهِ حَقَّ جِهَادِهِ حَتَّىٰ أَتاکُمُ الْیَقِینُ، فَلَعَنَ اللّٰهُ أَعْداءَکُمْ مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ أَجْمَعِینَ، وَأَنَا أَبْرَأُ إِلَى اللّٰهِ وَ إِلَیْکُمْ مِنْهُمْ، یَا مَوْلاىَ یَا أَبا إِبْراهِیمَ مُوسَى بْنَ جَعْفَرٍ، یَا مَوْلاىَ یَا أَبَا الْحَسَنِ عَلِىَّ بْنَ مُوسىٰ، یَا مَوْلاىَ یَا أبا جَعْفَرٍ مُحَمَّدَ بْنَ عَلِیٍّ، یَا مَوْلاىَ یَا أَبَا الْحَسَنِ عَلِىَّ بْنَ مُحَمَّدٍ، أَنَا مَوْلىً لَکُمْ، مُؤْمِنٌ بِسِرِّکُمْ وَجَهْرِکُمْ، مُتَضَیِّفٌ بِکُمْ فِى یَوْمِکُمْ هٰذَا وَهُوَ یَوْمُ الْأَرْبَعاءِ، وَمُسْتَجِیرٌ بِکُمْ، فَأَضِیفُونِى وَأَجِیرُونِى بِآلِ بَیْتِکُمُ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ.

سلام بر شما ای دوستان خدا، سلام بر شما ای حجت‌های خدا، سلام بر شما ای نور خدا در تاریکی‌های زمین، سلام بر شما، درودهای خدا بر شما و بر خاندان پاکیزه و پاکتان، پدر و مادرم فدایتان، به‌راستی خدا را خالصانه پرستیدید و در راه خدا آن‌چنان‌که شایسته بود جهاد کردید تا آن‌که مرگ به سویتان آمد، لعنت خدا بر دشمنانتان از تمام پریان و آدمیان، من به‌سوی خدا و به‌سوی شما از دشمنانتان بیزاری می‌جویم، ای سرور من، ای ابا ابراهیم موسی بن جعفر، ای سرور من، ای ابا الحسن علی بن موسی، ای سرور من، ای ابا جعفر محمّد بن علی، ای سرور من، ای ابا الحسن علی بن محمّد، من دل‌بسته شما هستم، ایمان دارم به نهان و آشکار شما، در این روز شما که روز چهارشنبه است از شما درخواست پذیرایی دارم و به بارگاه شما پناه می‌جویم، پس مرا پذیرا باشید و پناهم دهید، به حقّ خاندان پاکیزه و پاکتان.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

نظر شما

اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان